Szakrtsek : Szakvlemny az 1998. vi llami kltsgvetsrl |
Szakvlemny az 1998. vi llami kltsgvetsrl
2005.05.06. 19:15
sszefoglal szakvlemny
az 1998. vi llami kltsgvets vgrehajtsrl
(a T/1506. szm trvnyjavaslatrl)
Bevezets
Elre bocstom, hogy a megelz vekben (1996-1998.) a Fidesz gazdasgi kabinetfnke, Varga Mihly r megbzsbl mr vgeztem hasonl elemzst: sszefoglal szakvlemnyt ksztettem szmra az 1995. vi zrszmadsrl, az 1996. vi llami kltsgvets tervezetrl, tovbb az llamadssg alakulsrl (SZ, 1997. december), illetve az MNB havi jelentseirl, - mindezekrl a megfelel KSH-statisztikk adatainak sszevetsvel.
Meg kell jegyeznem, hogy a helyzet azta jelentsen tovbb romlott.
Az ttanulmnyozand adathalmaz (7 ktetben, mintegy 3000 oldal!) terjedelme nttn-n, ttekinthetsge azonban egyre remnytelenebb. Ennek oka, hogy rengeteg a kvzi-felesleges informci, a hasznlhatatlan, vagy semmitmond rszadat, - m ekzben a lnyeges sszefggsek csak kln kigyjtsekkel, cl-orientlt kimutatsok ksztsvel, mlyrehat elemzssel hozhatk felsznre.
Lehetsges, hogy pl. az ltalnos s rszletes indokols s mellkleteinek szerke-zete megfelel az eurpanis elvrsoknak, jogharmonizcinak; - viszont az el-mlylt, lnyeges sszefggseket feltrni akar vizsglds cljra alkalmatlan.
A zrszmads szerkezett t kell alaktani; olyann, hogy a belfldi politikai s kltsgvetsi gazdlkodsi rdekek (tlthatsg) prioritsa rvnyeslhessen.
Ersdtt a gazdasg ltalnos helyzett rzsasznre fest szveges igyekezet is.
A rendszervltozs ta mr a harmadik ciklusban vagyunk, m az orszg llami kltsgvetse sem szerkezetben, sem tartalmban nem vltozott. Megmereve-dett posztszocialista struktrt tkrz, a rendszer bels tehetetlensge lnyeg-ben vgtelen, - szinte kizrlag az elterjeszt pnzgyminiszter szemlye ms. Brmily' szomor, mr itt, a bevezetben meg kell llaptanom: risi csodnak kellene trtnnie ahhoz, hogy mg e ciklusban "jtipus" kltsgvets szlessk.
Csodk pedig a gazdasgban, a politikban - sajnos! - nincsenek.
Nmi absztrakcival (kpzelervel) az albbi "trvnyszersg" bontakozik ki:
O. v: Nagyv vlasztsi gretek hangzanak el az llami kltsgvets "tstruk-trlsra", szerkezetvltoztatsra; rtkelemz/rdemi, gykeres talaktsra.
1. v: Ez mg az elz kormny kltsgvetse! - nyilatkoztatja ki az j kormny.
2. v: Nem volt mg id az rklt, elavult szerkezet rendszer jragondolsra.
3. v: Az ellenfl-lobbyk kiegyeznek, paktumot ktnek. Jobb a bkessg!
4. v: Kszlds a vlasztsokra, pnzeszkzk biztostsa a kampnyra.
Az igazsghoz hozztartozik, hogy a "szocialistk" sohasem grtk a kltsgve-ts talaktst, hiszen rdekeiknek ppen a viszonyok konzervlsa felel meg. A Fidesz-kormny azonban mr gyakorlatilag ppgy lemondott a vltoztats lehetsgrl, mint 8 vvel ezeltt az MDF-kormny. Emgtt az a tragikus t-veds hzdik meg, miszerint a kltsgvets "jsgfokt", hatkonysgt a br-tokos kormny hatrozza meg, illetve garantlja, s nem pedig a szerkezet! Nem gy van. A Fidesz-kormny egyszeren knyelmesen bekltztt/berendezkedett a szocialista kltsgvets "hzba(n)", ahelyett, hogy grethez hven merben jat ptett volna. Az elavult "kltsgvetsi hz" szobiban, rubrikiban pedig a Kormny idegenl mozog; labirintusban csak az MSZP-lobbyk vannak otthon.
ppen napjainkban vesztjk el vglegesen a kltsgvets jjptsnek eslyt. A O. v = 1997. volt. Az 1. v = 1998., - jelenleg a 2. vet = 1999-et rjuk.
A Fidesz-kormny ppen "mostanban hiteti el sajt magval", hogy semmilyen generlis vltoztatsra nincs szksg. Mert megvezetik! Ugyanaz a feltrhetetlen pnzgyi-lobby irnytja a banki-, jegybanki-, llamadssgkezelsi-, hitelezsi s kltsgvetsi folyamatokat, mint 1989-ben, a rendszervltozs eltt. Kiderlt, hogy a Fidesz (vele az FKgP s az MDF) egyszer kiscserksz-csapat csupn, akik - miutn "beengedtk ket" a hatalomba - letettek vltoztatsi szndkaik-rl! Mostmr nem kell "jtpus kltsgvets", a rgi is megfelel nekik. Ezek a prtok nem ismerik (fel) az llamadssg-problmt, nem ltjk t a krkrs bankkonszolidcik s a VIP-listk szoros sszefggseit, egyltaln: semmifle megalapozott nemzeti stratgival, gazdasgi koncepcival nem rendelkeznek. Ezt 1996. augusztusban megrtam (Demokrata: "Orbn Viktor szupersztr"), de mindenki csak a cmtl s a szemlyes jslattl volt "oda", senkinek nem tnt fel, miszerint Orbn (s a Fidesz) legnagyobb hinyossgul a gazdasg-politikai koncepci s a pnzgyi menedzsment teljes hinyt rttam fel, ami ugyebr most "visszakszn".
· Nmeth Mikls kzgazdsz miniszterelnk 1990-ben kvzi rcsodlkozott, amikor tudomsra hoztk az orszg 20 Mrd dollros kls adssgt.
· Antall Jzsef trtnsz miniszterelnk felelssge e tekintetben risi, noha nem felttlenl szemlyes. Nem lvn kzgazdsz, tancsadra tmaszkodott. Gazdasgi tancsadja Schamschula Gyrgy kzgazdsz, ksbbi miniszter volt. Az llamadssg "tvllalsnak trtnett" 1997-ben virgnyelven meg is rta sajt, ktoldalas cikkben, - a Demokratban. Vgkicsengse, utlagos magyarzata ugyanaz, mint az MDF-SZDSZ paktum: mindkt esetben Ma-gyarorszg - "kls s bels" - mkdkpessgnek biztostsa volt a tt!
· Horn Gyula rosztovi zemgazdsz miniszterelnksge idejn folytatdott (is-mt ersdtt) az eladsods, majd "kompenzciknt megkaptuk" Bokros csomagjt. Az llamadssgot gy cskkentettk brutt 4 Mrd dollrral, hogy eladtk a komplett energiaszektort. Tovbbi, 1,5 Mrd dollrnyi "cskkentst" is produkltak, amikor a ciklus vgn Surnyi javaslatra "belfldiv forinto-stottk" (2000 Mrd forint) a Nemzeti Bank adssga egyrszt, jelents ka-mattal is megterhelve ezltal az llami kltsgvetst. Egyfajta egyoldal fo-rint-"konvertibilits" jogszablyi s technikai megteremtsvel az llamads-sg kategrijt kplkenny s egzakt mdon meghatrozhatatlann tettk, mert az tbb nem egyezik a nemzetgazdasg egsznek adssgval, ami annl nagyobb. gy a pnzfolyamatok globlis sszegzse is lehetetlenn vlt.
· Orbn Viktor jogsz miniszterelnk minden gazdasgi krds megoldst, kezelst (mr 1996-ban) ltszlag gazdasgi kabinetfnkre, Varga Mihly kzgazdszra (ma: a PM politikai llamtitkra) bzta, akinek 1996. s 1998. kztt a kls szakrtje voltam. rhattam s rvelhettem brmit, jra csak ezt hajtogatta: "Az nem lehet, hogy a szocialistk mindent rosszul csinltak!" Szakrti jelentseimet olyannyira "szlssgesnek" tlte, hogy csak azokat a bekezdseket olvasta fel parlamenti felszlalsaiban, amelyeket rtalmatlan-nak gondolt. Ritktotta is megbzsaimat, - 1998. elejtl "el is felejtettek". Szjer Jzsef frakcivezet 1999. tavaszn "visszahvott" karitatv tancsad-nak, de kt jabb rsom ta ismt hanyagolnak.
· Varga Mihly llamtitkr szerintem ma mr tudja, hogy mindenben igazam volt, s br hallgatott volna rm, - de mostmr mindkettnknek ks. Az a l-nyeg, hogy 1989. ta is vltozatlanul ugyanaz a pnzgyi-lobby uralkodik. Ami viszont szerintem tragikusabb, hogy: annak idejn Schamschulk mg "tudatosan tvedtek", mde Varga Mihlyk most "sztnsen tancstala-nok"! A jobb oldal msodik tvedse gy az elznl is vgzetesebb lesz.
· Nmeth Mikls angol bankrr kikpezve vissza fog trni, - ez a veszly! Bocsnatot krek, de ez mg ide kvnkozott. A rendszervlt kzgazdsz, aki npi reformkommunista, volt miniszterelnk, bankr, - s most mr per-fekt angol is! Radsul eurper szocialistv vltozott, gy szalonkpes lett.
Elemzseim eredmnyeknt a kvetkez megllaptsokra jutottam:
I. ltalnos szrevtelek
Nhny globlis, generlis adattal/sszefggssel kezdem, majd az ezekbl le-vont konklzikkal folytatom:
· A fizetsi mrleg hinya 1998-ban: 2,3 Mrd USD volt.
· A fizetsi mrleg hinya 1999. els 7 hnapjban: 1,3 Mrd USD, nvekv.
· A magyar llam bels adssga 6.166 Mrd forint. Kls adssga brutt 23,2 Mrd USD, amit napjainkig a regnl kormnyok + az MNB hozott "si-keresen" ssze, s ami a GDP 50 %-nak felel meg. Ha - nmi fantzival - beltjuk, hogy az llami kltsgvets teljessggel kiszolgltatott az MNB-nek s a teljes ktszin(t) bankrendszernek, amely az llamktvnyeken keresztl a tlkltekez llamot finanszrozza; a bankrendszer pedig a nemzetkzi kap-csolatokon keresztl ugyanilyen kiszolgltatott az t finanszroz klfldi hi-telezknek, - akkor mr knnyen belthatjuk a kvetkez sszefggseket: (1) A klfldi tke azrt fektet be Magyarorszgon, mert hazai relbrnk alig 1/5-e a nyugateurpainak, - gy a brkltsg klnbsge neki extraprofit. (2) A magyar gazdasgi nvekeds (3-4 %/v) 80 %-t a multinacionlis nagytke hazai vllalkozsai produkljk. (3) Fizetsi mrlegnk folyamato-san deficites, a cserearnyok meg nem szn romlsa kvetkeztben. Terme-lsnk importja mindig drgbb az exportnl, amit a forint meg nem szn lertkelse is biztost, valamint kifejez. (4) llamadssgunkat gy igazbl teljes egszben dollrban clszer kifejeznnk, ami sszessgben 48,7 Mrd USD. A trkk az, hogy az egsz forintban ( = 11.785 Mrd forint, nagyjbl az ves GDP!) inflldik, miltal az egsz adssg automatikusan, llandan n, munknk pedig lertkeldik. Hozzteszem mg, hogy amita nemzet-gazdasgunk ms szerepli is gyakorlatilag korltlanul, ellenrizhetetlenl, s legfkppen kimutathatatlanul/sszesthetetlenl juthatnak klfldi hitelek-hez, azta az eladsodsunk vals mrtke ismeretlen; a kvetkezmnyei vi-szont (be)lthatk, illetve (be)lthatatlanok. Azta semmi nem a mink! (5) Az llam fggsge deficitjbl kvetkezik. Szpen betagozdtunk a globlis Vilgllam Vilgbankja al, akrcsak Varga Mihly a Jrai Zsigmond al, - mert a rendszernek hierarchija van.
· A rendszervltozs - "szocializmus"-bl kapitalizmus - lnyegt kifejez tranzakcisorozat, az n. "privatizci" eredmnyeknt a korbban trsadal-mi (s nem llami!) tulajdonban lv nemzeti mkdtke-rtk (cca. 6000 Mrd forint) 80 %-a multinacionlis tulajdonba kerlt; azzal a felkiltssal, hogy a vagyonrtkests bevtelbl trlesztjk majd a klfldi hiteleket. Csakhogy: a fent emltett, sszesen (kls + bels) 48,7 Mrd USD llam-adssg 1990-es rfolyamon szmtva mr 100 millird dollr nagysgren-d lenne. Mindennek az rt legalbb hromszorosan fizettk/fizetjk meg.
Mieltt belekezdenk az 1998. vi kltsgvetsi zrszmads mlyebb taglal-sba; szksgesnek tartottam rgzteni a kiindul kondcikat, amelyek a mai pnzgyi helyzet trtnetileg kialakult fundamentumt jelentik. Jelennk az el-mlt 10 v esemnyei alapjn abszolt meghatrozott: lejts knyszerplya.
Mert az llami kltsgvets konzervlt posztkommunista rendszernek mkd-si elve - beptett akceleratv hatsmechanizmusok rvn - a folyamatosan gyor-sul eladsods: a holnap, a jv gtlstalan fellse - a kamatgazdasg.
Az 1998. vi llami kltsgvets, a bdzs cash-flowjnak tnyleges teljestse elkpeszten torz arnyokat mutat:
· Bevtel = 2.636,4 millird forint.
· Kiads = 3.176,6 millird forint.
· Deficit = 540,2 millird forint.
Ezek az sszegek nem tartalmazzk az adssgtrlesztsi kiadsokat, illetve a hitelfelvteleket. A trlesztsek sszege explicit mdon kiderl: 493 millird forint. A hitelfelvtelek sszege csak tteles rtelmezs, kigyjts s sszests alapjn llapthat meg; megtlsem szerint: 585 millird forint. Kvetkezik ebbl, hogy egyrszt hitelfelvtelbl (llamktvnyrtkests, kincstrjegykibo-csts) fedeztk a hinyt, msrszt tovbbi, ptllagos "hiteleket" is felvettek. me, - a nvekv hiny ngerjeszt mechanizmusa.
Elemzst vgeztem arra nzve, hogy az llami kltsgvets a pnzgyi forrsait milyen bevtelekbl, mely szfrkbl nyerte; s kiadsait mire, milyen szfrkra klttte. Furcsa kvetkeztetsek addnak ebbl. Az llami funkcik rtkelse rvn megllapthat, hogy az llam: tlkltekez, drga s nem hatkony.
A bevtelek bels sszettele a szrmazs forrsa szerint az albbi:
· ltalnos forgalmi ad (FA) = 30 %
· Szemlyi jvedelemad (SZJA) = 18 %
· Fogyasztsi ad = 12 %
· Illetk-befizetsek = 2 %,
vagyis a fogyasztst terhel adkbl szrmazik sszessgben a kltsgvets bevteleinek mintegy 62 %-a. Ez a fogyaszts legnagyobb rszben a lakossg szemlyes fogyasztsa. (Az adkhoz hozzszmthatnnk mg a trsadalombiz-tostsi jrulkot is, ami ma mr lnyegben a legjelentsebb "fogyasztsi" ad.)
· Trsasgi ad = 8 %
· Vm-s import befizetsek = 6 %,
vagyis a termelst, a gazdlkod szervezeteket terhel adkbl a kltsgve-tsi bevtelek alig 14 %-a szrmazik.
A fennmarad 24 % az llami (kltsgvetsi) szervek befizetseibl ered, amely bevtelek jelents hnyada szintn lakossgi befizetsekbl tpllkozik.
A kiadsok bels sszettele a rfordtsok helye/clja szerint az albbi:
· Kzvetlenl llami funkcikra = 44 %
· Bankoknak (kamatokra) = 24 %
· nkormnyzatoknak = 14 %
· Klfldnek = 4 %,
vagyis az llam nfenntartsi, mkdsi cljaira fordtdik a kltsgvets kiadsainak 86 %-a!
· Gazdlkod szervezeteknek = 9 %
· Lakossgi clokra = 5 %,
vagyis a termel szfra s a szemlyes fogyaszts egyttes tmogatsra a kltsgvetsi jvedelemkoncentrci/jraeloszts mindssze 14 %-a jut!
Az adssgtrlesztsre fordtott (kln) sszeg - 493 Mrd forint - egybknt 27 %-kal haladta meg a trvnyi mdostott elirnyzatot.
A hitelfelvtelek sorban (155. oldal) semmilyen szmot nem tallunk, pedig a trvnyjavaslat 4. s 5. -ban (3-4. oldal) foglaltak szerint a hiny - 540 Mrd forint - finanszrozsa rdekben llamktvny-rtkests (398 Mrd forint), kincstrjegy-kibocsts (131 Mrd forint); st, klfldi devizahitel-felvtel (56 Mrd forint) is trtnt.
Kln emltst rdemel, hogy az 1998. vi llami kltsgvets sszessgben 787 Mrd forintot klttt bankkamat-kifizetsekre, ami a bdzs 25 %-a, s kb. msflszer-annyi, mint a hiny (540 Mrd forint)! Az llam a korbban felvett hi-telek adssgszolglatra, kamatkltsgnek fedezsre (rtsd: a hinyra!) vesz fel egyre jabb hiteleket, amelyek a foly kamatkiadsokat mg tovbb nvelik, miltal a hiny ngerjeszt mdon felhalmozdik. me, - jabb szp plda az akceleratv eladsods mechanizmusra!
A kltsgvets rendkvli kiadsai:
· A Postabank s Takarkpnztr Rt. tkeemels-fedezete = 132 Mrd forint.
· Az PV Rt. privatizcis tartalknak feltltse = 50 Mrd forint.
· A Magyar Fejlesztsi Bank tkeemelsnek fedezete = 38 Mrd forint.
-------------------------------------------------------------------------------------------
A kltsgvets rendkvli "tartozs-elengedse"
· A Haldex Rt. kltsgvetsi tartozsainak elengedse = 186 milli forint. Megjegyzend, hogy a Haldex az emlkezetes Co-Nexus/Port Rt. portfoli rsze volt az "V-ajndkvagyon" teljes fellsig. Nocsak! (14. oldal).
Juttats, vagy elengeds - egyremegy. Mind, utlag kidobott pnzek ezek.
Nem beszlve arrl, hogy az PV Rt. a privatizcis bevteleibl (112 Mrd fo-rint) mindssze 12 Mrd forintot fizetett az llami kltsgvetsbe, mikzben m-kdsi kltsgei sszesen 76 Mrd forintot tettek ki (147. oldal). A privatizcis s vagyonkezelsi rfordts 43,6 Mrd forintot, a K&H rszvnyek vtelra 15,3 Mrd forintot, a Postabank tkeemelse 20 Mrd forintot, a reorganizcik klts-ge pedig 13,5 Mrd forintot tett ki. Csupa-csupa felesleges, technikai rfordts. Tartalkalapjt 89 Mrd forinttal feltltttk, amelybl 79 Mrd forintot mr fel is hasznlt. Nem elg, hogy ez a parazita mintzmny a korbbi egyoldal s kor-rupt szerzdsktseivel kzel 10 v alatt nagyjbl a teljes nemzeti mkdt-kt elfecsrelte; nllsult lett az rklt ktelezettsgekbl szrmaz veszte-sgtermelssel folytatja. Megfordul(t) a pnzfolyam: mr nem befel, inkbb ki-fel irnyul. A kezelsben lv portfoli pedig folyamatosan elrtktelenedik.
Fel kellene szmolni az PV Rt.-t, hiszen "trtnelmi kldetst" teljestette.
"A Magyar Nemzeti Bank gazdlkodsa s kltsgvetsi kapcsolata" fejezet (192. oldal) kapcsn emltem meg, hogy az MNB szertegaz tevkenysgnek elszmolsai mr csak azrt sem illeszthetk az llami kltsgvets rendszerbe, mert a jegybank "kvzi-rszvnytrsasgknt" (sajt tkje 60 Mrd forint), zrt egysgknt csak gazdlkodsa eredmnyvel (osztalk-megoszts) kapcsoldik a kltsgvetshez, - a hatlyos Jegybank-, s Szmviteli Trvny szerint. Emiatt egyes pnzgyi elszmolsok klcsns megfeleltethetsge csak plusz/mnusz 1 v eltoldssal lehetsges (193. oldal). Ez mestersges szmviteli korlt!
Az MNB-nek az llammal kapcsolatos elszmolsait kzvetlenl az llami klt-sgvets kompatibilis (szerves) rszv kellene tenni, - mint ahogy egy normlis gazdlkod szervezet sem helyezi a (hitel/adssg)knyvelst a cgen kvlre.
A trvnyjavaslat ltalnos (I.) ktete izgalmas lehetsget nyjt a magyar llam vagyonnak egyfajta mrlegszer sszestsre, az albbiak szerint:
· A Magyar Nemzeti Bank vagyona (192. oldal) = 60 Mrd Ft
· Az PV Rt. hozzrendelt vagyona (590. oldal) = 724 Mrd Ft
· A helyi nkormnyzatok vagyona (244. oldal) - (2.025-44)= 1.981 Mrd Ft
· A kzponti kltsgvetsi szervek vagyona (584. oldal) = 1.735 Mrd Ft
· Az elklntett llami pnzalapok vagyona (585. oldal) = - 25 Mrd Ft
· A trsadalombiztosts vagyona (587. oldal) = 165 Mrd Ft
· A Kincstri Vagyoni Igazgatsg vagyona (589. oldal) = 395 Mrd Ft
----------------------------------------------------------------------------------------------
Magyar llami vagyon mindsszesen = 5.035 Mrd Ft
----------------------------------------------------------------------------------------------
llamadssg (bels + kls) sszesen = 11.785 Mrd Ft.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Ezt az sszestett sszevetst nem clszer (el)terjeszteni.
Mgis: mi az, ami mg megmaradt? A puszta fld. (Vagy az sem?!)
Az n. elklntett alapok 1998. vi sszestett kiadsai:
· talap = 96 Mrd Ft
· Vzgyi alap = 5 Mrd Ft
· Munkaerpiaci alap = 143 Mrd Ft
· Nemzeti kultrlis alap = 3 Mrd Ft
· Krnyezetvdelmi alap = 22 Mrd Ft
· Kzponti nukleris pnzgyi alap = 4 Mrd Ft
· Trsadalombiztostsi alapok = 1.433 Mrd Ft
----------------------------------------------------------------------------------------------
Elklntett llami alapok kiadsai mindsszesen = 1.706 Mrd Ft,
----------------------------------------------------------------------------------------------
ami (tfedsekkel) nagyjbl mg egy fl llami kltsgvetsnek felel meg.
De vajon jk-e, megfelelek-e, - optimlisak-e a tnyleges sszegek arnyai?! Mert a nemzeti stratgia, a kormnyzati koncepci (netn akarat!), az Orszg-gyls parlamenti kltsgvetsi vitja - klnsen ilyen szks idkben! - pont arrl kellene, hogy szljon: "Ennyi pnznk van; mire, mennyit kltsnk?" Ehelyett nagy fontoskodssal kttt rubrikk fisklis kitltgetse folyik; min-den tlet, koncepci s kreativits nlkl, m annl nagyobb httr-mohsggal.
A kultra haznkban fisklisknl egyenrtk a vzggyel, illetve a nukleris alap-szksglettel, - ki tudja, milyen tudomnyos megfontolsok alapjn?
Mirt ppen ilyen alapok vannak, mirt ppen ilyen sszegekkel?
gy gondolom, hogy a kialakult arnyokban semmilyen tudatos dnts nem jt-szik szerepet! A kltsgvetst vrl-vre nnn tehetetlensge, a kttt rubrikk sszegeiben kifejezd folyamatos lobby-rdekek lkik, viszik: "elre". Errl a kzponti bdzsrl azt lltani, hogy sszessgben a magyar nemzet cljait, r-dekeit kpviseli s fejezi ki, - meglehetsen nemtelen tlzs, st, kitalci!
Mindez meglehetsen szomor. Olyan, mint kormnyplca, - nem ltezik?!
Nem szabad mindent tvenni, tovbbfolytatni; szaktani kellene a mlttal!
Mintegy sszegezve eddigi szrevteleimet, - az llami kltsgvets 1998. vi zrszmadst olymrtk ltalnos negatvumok jellemzik, melyek alapjn el-fogadsa - legalbbis a kvetkezk miatt - nem javasolhat:
· A kltsgvets restriktv/ncl, jvedelemjraeloszt funkcija nem a ter-melst s nem a fogyasztst tmogatja: szinte csak az llamot finanszrozza.
· A kltsgvets ngerjeszten eladsod; negyedrsze effektv kamatkltsg.
· A kltsgvets tlkltekez; a hiny nvekv adssgban halmozdik.
· A kltsgvetst llamklcsnkkel bankok finanszrozzk, mert ez a "leg-biztosabb" befektets. A bankok sem a termelst, sem a fogyasztst, sem a vllalkozst nem hitelezik; a klasszikus bankfunkcik elsorvadnak.
· A kltsgvets a tnkremen bankokat ciklikusan konszolidlja.
· A kltsgvets adbevtelei nknyesek; az adrendszer figyelmen kvl hagyja a polgri lakossg adteherbr kpessgt, hatselemzsek nincsenek.
· A kltsgvets posztszocialista szerkezet; a pnzgymninisztriumi lobby merev rubrikarendszerben gondolkodik, - sszegeit bzis + inflci alapon kpzi, miltal konzervlja az egyszer "kialkudott" (egyezmnyes) elosztst.
· A kltsgvets rtkelemz fellvizsglata (funkci/kltsg) elmarad(t).
· A kltsgvets inflcigerjeszt s konjunktra-visszafog is egyszerre.
· Az olcs, hatkony llam megteremtse tovbbra is tvoli, csalka lom.
· A kltsgvets tlzottan jvedelemkoncentrl; hinya mgis nvekv.
· A kltsgvets tele van felesleges, oda nem ill, nknyes ttelekkel is.
Ez utbbiakat igyekszem kipczni a tovbbiakban.
II. Rszletes szrevtelek
· A Magyar Rdi s a Magyar Televzi msorterjesztsi kltsgeinek lla-mi tmogatsa 20 %-kal cskkent (16. oldal), mikzben egyes kszlkzem-bentartk szocilis kedvezmnye megsznt, miltal az llami djbevtel meg-nvekedett. Milyen megfontolsok indokoljk ezeket a dntseket?
· Az llami Szmvevszk szemlyi juttatsainak sszege = 1,0 Mrd Ft! (17. oldal). Ismerve a munka eredmnyt, hatkonysgt, - nem sok ez egy kicsit? Az MTV Rt.-nl vgzett vizsglatok anyagait ismerem. Sznvonaluk = nulla.
· A Miniszterelnksg Kzbeszerzsi s Gazdasgi Igazgatsga (19. oldal) soraiban ves rendes elirnyzatknt beruhzsi rfordtsok nem szerepel-nek. A rendkvli elirnyzat 0,4 Mrd Ft, amivel szemben a teljests 1,1 Mrd Ft! A mkdsi kltsgvets tlteljestse is tlag msflszeres. A kiadsok bizonyra indokoltak voltak, m ez akkor is jelents kltsgvetsi fegyelme-zetlensg. Ha brmennyit el lehet klteni; mirt kszl brmilyen elirnyzat?
· A Kincstri Vagyoni Igazgatsg (20. oldal) brkltsge 634 milli forint. Mg mindig csom olyan ltestmnyt, ingatlant kezelnek/mkdtetnek, ami semmilyen tekintetben nem hasznosul. A kltsg jrsze kidobott pnz. A do-logi kiadsok ssszege is horribilis - 1,5 Mrd Ft.
· j Kzfogs Kzalaptvny (21. oldal) tmogatsa 340 milli forint. Nem tudom, mi clt szolgl ez az alaptvny, de az sszeg rnzsre risi.
· A Hatrrsg (32. oldal) tnyleg a HM-hez kellene, hogy tartozzk.
· A Polgri Vdelem (33. oldal) sszes kiadsa cca. 2,5 Mrd Ft. A szervezet, a tevkenysg teljes egszben homlyos. Mi a clja; mikor, mi ellen vd?
· A minisztriumok felsorolsban Ifjsgvdelmi s Sportminisztriumot nem tallunk, csak az Orszgos Testnevelsi s Sporthivatalt (37. oldal). Nem volt id a vltozs tvezetsre?
· A magyar llami Sporthivatal kltsgvetse (38. oldal) cmzetten mindssze hrom sportklubot tmogat: az MTK-t, az UTE-t s a Vasas-t. (Az FTC ugyebr egy msik trtnet.) Ezt az rksget is fell kell vizsglni.
· A Krptlsi Hivatal (43. oldal) "rendes kltsgei" 2 Mrd Ft nagysgren-dek. Arnyos ez a tevkenysg rtkvel, trsadalmi hatkonysgval?
· FM kiemelt sportltestmnyek (44. oldal): mirt kellenek ilyenek?!
· A Kormnyzati Frekvenciagazdlkodsi Hivatal (49. oldal) milyen okbl tartozik a HM-hez? Bke van - nem hadikommunizmus.
· A Kisvllalkozs Fejlesztsi Intzet (52. oldal) teljessggel felesleges.
· A Fogyasztvdelmi Felgyelsg (53. oldal) sszessgben mintegy 600 milli forintbl mkdik. Ehhez kpest a fogyasztkat nem vdi meg senki.
· A Magyar Bnyszati Hivatal (54. oldal) cca. 500 milli forinttal gazdl-kodott. Bnyszik itt mg valaki (mr gy rtem: llamilag)?!
· Az PV Rt. (56. oldal) "kezelsben" mirt vannak PHARE-programok?
· A Grassalkovich Kastly Kzalaptvny tmogatsa (58. oldal) mirt tarto-zik a Krnyezetvdelmi Minisztriumhoz? Kln lobby-rdekbl?
· A szigetkzi vzptlssal (61. oldal) kapcsolatban tbb mint 2 Mrd Ft rfor-dtsi elirnyzattal szemben egyetlen forintnyi tnyleges teljests sem ll. Brmit fantzilok: sem a tervet, sem a tny hinyt nem rtem.
· gazati clelirnyzatknt szerepel (61. oldal) a MV Rt. "modernizcis program llami szerepvllalsa, rszben PHARE-seglybl" is. Kzs lnak tros a hta! (Modernizci = MV Rt. + kltsgvets + PHARE-segly?) Tovbb: "vasthlzat fejlesztse", "vastegszsggyi fejlesztsek", "vas-ti ... mszaki fejleszts", - s: "VOLN autbusz rekonstrukci" is! A MV ilyetn tmogatsa a 8,2 Mrd Ft elirnyzattal szemben 1,9 Mrd Ft volt.
· Beruhzsi clprogramknt (61. oldal) postai pletrekonstrukci is meg-fogalmazdik, mint llami kltsgvetsi ttel. A MV is, a POSTA is - igaz ugyan, hogy llami, de - rszvnytrsasg. Az llam helyettk gazdlkodik?!
· A Balatonnal kapcsolatos kiadsok (62. oldal) mg mindig sok kltsgvetsi ttel-csoportban szerepelnek, m az elmlt 3-4 vben ktsgtelen fejlds mutatkozik. 1995-ben a "Balaton" mg 20-30 helyen volt kltsgvisel.
· A "Kombinlt fuvarozs fejlesztse", a "Logisztikai kzpont fejlesztse", a "Kiktk fejlesztse" ttelek, mindsszesen kereken 2 Mrd Ft-rt (62. oldal); kifejezetten lobby-rdek, "gyans beruhzsoknak" tnnek.
· A Szocilis s Csaldgyi Minisztrium (66. oldal) kebelben tbb olyan szervezeti egysg is tallhat, amelyek - vlemnyem szerint - mr a korbbi Munkagyi Minisztrium hatskrben is "feleslegesek" voltak. A Munka-gyi Kutatintzet, az Orszgos Munkagyi s Mdszertani Kzpont szerepe tisztz(hat)atlan. A munkanlklisg nvekszik, a dolgoz emberek mind sz-lesebb kre vlik knyszervllalkozv, s megy magnyosan tnkre. Ezek az llami intzmnyek pedig kutatnak, tanulmnyokat ksztenek, amitl semmi nem javul, csak a kltsgvets (az adfiezetk) pnze fogy el.
· A Npjlti Kpzsi Kzpont (68. oldal) is nyilvn shivatal.
· Az Oktatsi Minisztrium hatskrben mkd Nemzeti Szakkpzsi In-tzet (71. oldal) funkcija szmomra ismeretlen, kltsgei viszont hatalma-sak: kzel 2 Mrd Ft-ra rgnak.
· Az j Nemzeti Sznhzra (75. oldal) 1,8 Mrd Ft-ot mr kifizettek, pedig mg "semmi" nem trtnt. rdemes lenne felleltrozni a "teljestst".
· A Pnzgyminisztrium gazati clelirnyzatai (81. oldal) kztt szerepel: "Orszgmozgsts gazdasgi felkszls kzponti kiadsai = az elirny-zott 300 milli forinttal szemben tnyknt 51 milli forint". Valaki rjhetett, hogy nagyjbl bke van. De mit kellett volna "pnzgyileg" mozgstani?!
· Ugyanitt: "llamhztartssal sszefgg rendszerfejlesztsi munkra s n-kormnyzati adk feldolgozsra = 200 milli forinttal szemben 38 milli forint". Flbeszakadt volna a szocialista httr-lobbyk kszpnz-utnptlsa?
· Tovbb: beruhzsi clprogramokra terv = 1 Mrd Ft, - tny = 0 Ft!!
· Nincs informcim arrl: mit jelent a betsz - KATOR vilgbanki prog-ram. gy csupn tallgathatok, lehet pl.: kzponti adat trols orszgos rend-szere; legalbbis gyakori megjelense vlt sszefggseibl ilyesmire kvet-keztethetek. A Pnzgyminisztriumnl (81. oldal) kzlt elirnyzatbl - 514 milli forint - "szerencsnkre" (a bennszlttek pnzbl pl a Vilg-llam?) mindssze 40 milli forint teljeslt. Flbemaradt ptkezs!
· Hasonlkppen "gyans lobby-ttelek" (81. oldal): "adigazgats korsze-rstsi program (1,6 Mrd Ft!)", "llamhztarts korszerstsi prog-ram (0,6 helyett 0,3 Mrd Ft-rt)" s "pnzgyi szektor modernizcija PHARE-seglybl (0,8 Mrd Ft!)", - meg mg 3-4 ugyanilyen ttel, jval kisebb sszegekkel. Flrerts ne essk, egyltaln nem kifogsolom, ha a pnzgyi szektor "llami irnytst" fejlesztik! A problmt szmomra az jelenti, hogy iszonyatos sszegek folynak el, - mgsem fejldik semmi. Szinte ltom lelki szemeimmel, amint a pnzgyi lobbytrsak nhnyszz rendszerszervezje s szoftverese a legmodernebb sznes filctoll-kszlettel felszerelkezve analizlja s szintetizlja az llamhztarts ffolyamatait, a bztat ksrletek egyre jabb projekteket fialnak, - a kirly pedig meztelen. A vilgbankos szoftverekben a csszr j ruhja spontn manifesztldik. Ezt a vircsaftot nem olyan knny felszmolni, mint a trsadalombiztostsi nkormnyzatokat, mert ez a rendszer lnyege, s nem csak a perifrija.
· Az "egyedi tmogatsok" (82. oldal) kztt szerepel: "az Eximbank Rt. kamatkiegyenltse". Ismt szerencsnk van: a 300 milli forintos tervbl "csupn 32" teljeslt.
· Ugyanitt: "Kamattmogats (felszmolt vagyon rtkestshez), 600 milli forintrt"! Fel kellene brednnk, mert ez egy folyamatos rmlom!
· A MV Rt.-t az llami kltsgvets rendkvli egyedi tmogatsknt (82. oldal) is megtmogatta 6 Mrd Ft-tal, "a hatkonysg javtsa" jogcmn! Hatkony a Vast, de mg nem elgg. De mitl rszvnytrsasg?!
· A K-600-as hrrendszer mkdtetsre (82. oldal) eredetileg 900 milli forintot szntak, - kr, hogy csak a fele teljeslt. Vajon mirt? Mirt nem?
· Postabank Rt. tkeemelse = 132 Mrd Ft, Magyar Fejlesztsi Bank t-keemelse = 38 Mrd Ft, PV Rt. tartalknak feltltse = 50 Mrd Ft (82. oldal). Nincs megjegyzsem. Konszolidlt csdtmegek ezek.
· A Kzponti Statisztikai Hivatal (84. oldal) szemlyi juttatsainak sszege 1,4 Mrd Ft. Vagyis ezerngyszz-milli forint! Millik pedig heznek!
· A Kzponti Statisztikai Hivatal (86. oldal) utols soraiban - last, but not least! - 2,1 Mrd Ft-ot szntak "a KATOR vilgbanki programra", amibl 866 milli forintot ki is fizettek, beruhzsi kiadsokra. Vajon mi lehet ez?!
· Az "talap" (148. oldal) elszmolsaiban foly kamat-s jrulkfizetsknt 7.044 milli forint szerepel, ami jl mutatja, hogy az llami kltsgvets nem csupn egynegyede effektv kamatkiads, hanem annl jval nagyobb hnyad.
· A "Vzgyi alapnl" (149. oldal) a kamatkiads mindssze 5 milli forint.
· Ami a szveges "rzsasznre-festst" illeti, idzet a trvnyjavaslat ltalnos indoklsbl (158. oldal): "1998-ban a gazdasgi nvekeds a vrtat is meg-haladan tovbb gyorsult." Gyorsulunk! Azt a KSH-t, amelyik ilyen jl mu-zsikl (al), - jl meg kell fizetni, ami meg is trtnt (lsd: fentebb).
· "A versenykpessg tovbbi ersdst lehetv tette, hogy a vllalkozsok jvedelemzsge tovbb javult, felhalmozsi sajt forrsaik gyorsabban nt-tek a GDP-nl. (...) Tovbb enyhlt az llamhztartsi centralizci s csk-kent az jraeloszts. (...) A tke meneklse tmenetinek bizonyult, a forint rfolyama jra ersdni kezdett. (...) Folytatdott az inflci temnek csk-kense. Ehhez a vilgpiaci rak mrskldse (illetleg a cserearnyjavuls) s a krltekint pnzgypolitika egyarnt kedvez felttelt jelentett. (...)" A nemzetkzi krnyezetben: "Tbb helyen vlsggcok alakultak ki, meg-kezddtt a konjunktra lanyhulsa. (...) Japn nvekedsi teme egyenesen negatvba vltott. (...) Magyarorszgon a tzsdei cgek rszvnyei nyomott ron cserltek gazdt, a tarts befektetk rdekldse lanyhult, a profitkivo-ns felersdtt, megnehezedett a nemzeti valuta rfolyamnak vdelme." No s a lnyeg: "A klfldiek kezben tartott magyar llampapr llomny augusztusig dinamikusan nvekedett, majd a vlsg okozta bizonytalansg miatt hirtelen nagymrtk eladsokba kezdtek a klfldi befektetk, s csak oktber kzepn kezdtek el jra vsrolni. m azta tretlenl folyta-tdik az emelkeds, s december vgn az llomny mr elrte a 280 Mrd Ft-ot is." me Magyarorszg pnzgyi llapotnak enyhn skizofrn, mlt elemzse.
· "Az MNB adatai szerint 1997. vghez kpest a hztartsok nett pnzva-gyona 1998-ban kb. 880 Mrd Ft-tal, kb. 25 %-kal ntt. Ez relrtken sz-mtva kzel 14 %-os nvekedsnek felel meg. A kiskereskedelem forgalma 1998-ban foly ron 24,9 %-kal, sszehasonlt ron 12,3 %-kal haladta meg az elz vit." A KSH s az MNB szerint egyre jobban - tl jl - lnk. "A nemzetgazdasgi beruhzsok volumene 1998-ban 11,4 %-kal ntt, s foly ron 2.094 Mrd Ft-ot tett ki" (164-165. oldal). gy a GDP cca. 20 %-t nemzetgazdasgi beruhzsokra kltttk. Aki gazdag, - az gazdagszik! mde: "Az egyni (nem piaci) gazdasgi tevkenysgek beruhzsainak vo-lumene 15 %-kal zsugorodott. (Ezen bell az ptett laksok szma 28 %-kal cskkent)." Helyenknt azrt vals megllaptsokkal is tallkozunk!
· Egyenslyi jellemzk (172-173. oldal): "A klkereskedelmi mrleg hinya 2,7 Mrd dollrt tett ki, 567 milli dollrral tbbet az 1997. vinl, s lnye-gben megegyezett a programban szmtottal. (...) A klkereskedelmi mrleg hinynak elz vihez s a programhoz kpest (!) megvalsul tbblett az okozza, hogy a prognzistl eltren a kivitel s a behozatal lnyegben azo-nos nvekedse nem kvetkezett be. A valsgban foly ron 1 pont, ssze-hasonlt ron kzel 3 pont negatv elnyls jtt ltre a behozatal 'javra'." Nesze neked, "cserearnyjavuls"! Romlik az meredeken, gy, mint azeltt. "A foly fizetsi mrleg 1997-hez kpest 1,3 Mrd dollrral romlott. Az ru-devizaforgalom szaldja kzel 400 milli dollrral lett rosszabb, mint 1997-ben." (173. oldal) Az 1999. vben vrhat fizetsi mrleghinyt elzetesen 3 Mrd dollrra becslm, - szemben a tavalyi 2,3 Mrd dollros hinnyal. "1997-hez kpest 213,7 Mrd Ft-tal ntt a kzponti kltsgvets 1998. vi hi-nya, ami annak a kvetkezmnye, hogy a 111 Mrd Ft-os bevtelnvekmnyt meghaladta a 473,5 Mrd Ft sszeg kiadsnvekmny." (179. oldal)
· "Az nhibjukon kvl htrnyos helyzetben lv (forrshinyos) helyi nkormnyzatok tmogatsa" tnylegesen 7.714 milli forintot tett ki. Az nkormnyzatok hitelszmlinak llomnya az 1997. december vgi 30,3 Mrd Ft-rl az 1998. v vgre 44,4 Mrd Ft-ra (47 %-kal) emelkedett (232. s 243. oldal). Ugyanakkor az nkormnyzatok sszestett vagyona 1998-ban 236,8 Mrd Ft-tal, 13 %-kal gyarapodott (244. oldal); gy elrte a 2.025 Mrd Ft-ot. Folyamatosan tovbb nylik teht az oll a gazdag s a szegny helyi nkormnyzatok pnzgyi lehetsgei kztt.
----------------------------------------------------------------------------------------------
A fejezeti indokolsokhoz
· A kincstri vagyonkezels s hasznosts sszes rfordtsa 1.220 milli forint volt: kzzemi djak, zemeltets = 221 Mft; karbantarts, fenntarts = 362 Mft; vagyonkezels, hasznosts 333 Mft. Ez utbbi tartalmazza a Dunaferr Rt. vagyonkezelshez kapcsold djfizetst! (I/1018. oldal) A trsasgi portfoli vagyonkezelse mirt nem az PV Rt.-nl jelentkezik?
· Minden vben megjul kltsgvetsi ttel az ominzus Hit Gylekezete tmogatsa, - 1998-ban ezttal 20,4 milli forinttal (I/1036. oldal), szkhz-ptsre. llami pnzbl, a tisztessges adfizetk pnzbl! Minthacsak ez a szekta egy egyhz lenne, a vallsi pluralizmus megtestestje, szerves rsze! "Fesz van!" - Hack Pter extzisban bucskzik a kzpnzen plt padlra.
· A kormnyzati tvkzlsi clprogram (I/1038. oldal) 312 milli forintos elirnyzatbl - ki tudja, mirt? - csupn 212 milli forintot ktttek le: "a konkrt fejlesztsi projektekkel kapcsolatos dntsek" alapjn. Egy oktberi kormnyrendelet szerint (1135/98.) 100 milli forintot tcsoportostottak a Nemzeti Informcis Infrastruktra Fejlesztsi Programra. Elkpeszten gyans megfogalmazsok: semmi konkrtum, - ez is, az is megfoghatatlan! m a kvetkez bekezdsben "minden" megolddik: "A budapesti, a kz-ponti llamigazgatsi intzmnyeket sszekapcsol adathlzat bvtse, j intzmnyek hlzatba kapcsolsa, a rendszer csillagpontjul szolgl Miniszterelnki Hivatal hlzatnak fejlesztse, jelents sebessgnvelse, a Kormnyzati Hlzati Internet kijratnak svszlessg nvelse, az X-400-as rendszer gerinchlzati szervereinek feljtsa." Ez Orwell 1984-e! Csillagkzpont-NIIF-X-400-K-600-Internet-TETRA-Vilgbanki KATOR!!!
· "9. Cm 7. alcm: Fejezeti tartalk: 'Az euroatlanti integrcis feladatok' elklntett tmogatsi keret terhre EU szakmai s idegennyelvi kpzsre, tovbbkpzsre, PR tevkenysg vgzsre: 345,4 milli forint." Ez a jv! "A Miniszterelnki Hivatal megnvekedett feladatainak elltshoz szksges kiadsokra: 450 milli forint." (I/1039. oldal). Nem komment-lom. Az MH mkdse centralizlt hatkonysgnak semmilyen jele nincs.
· Idzet a III. ktet 3105. oldalrl: "3.1. Vilgbank-KATOR-program ki-adsai." = 1.000 milli forint elirnyzatbl 866 milli forint kerlt ki-fizetsre, de az 1999-re tnyl 134 milli forintot is szerzdsekkel lek-tttk. (Gondolom: trsadalombiztosts, Pnzgyminisztrium, KSH, stb.)
----------------------------------------------------------------------------------------------
A trsadalombiztosts kltsgvetsnek vgrehajtsrl
Elre bocstom, hogy jmagam - sem, mint pnzgyi tancsad, sem, mint "magnember" - nem rtek egyet a trsadalombiztosts kvzi-"visszallamos-tsval". Egyfell szksgszer volt a posztszocialista pazarls vgvrainak sz-mt nkormnyzatok feloszlatsa, - msfell viszont a TB-alapoknak kzvetle-nl az APEH-, illetve a Pnzgyminisztrium al rendelse egyszer adv sil-nytja a jrulkok befizetst, ami ellentmond a biztostsi jogviszony nkntes, szolgltats jellegnek (klcsnssgnek), teht nyilvn alkotmnyellenes. A biztostottak jrulk-befizetse nem az llam pnze, ezeknek az sszegeknek a felhasznlshoz az llamnak (s kltsgvetsnek) semmi kze nem lehetne, ppgy, mint pl. a televzikszlk-zembentartsi (elfizeti) djakhoz. Eme pnzalapoknak az llami kzpontostsa egyfajta hadikommunisztikus jelleget hordoz magban, amit liberlis polgri demokrciban semmi nem indokolhat. Nem beszlve arrl, hogy a nyugdjalapok kezelse s felhasznlsa semmilyen "polgri trvnyknyvnek" sem felel meg, hiszen a polgri kormnyok ebben a tekintetben tvettk, s vltozatlan formban tovbbfolytatjk azt a szemforgat gyakorlatot, miszerint a trgyv bevteleibl "fedezik" a trgyv nyugdjait, ami a sokvtizedes intzmnyestett prtllami kisemmizs rksge. Az egsz rendszer egy elhallgatson, egy totlis cssztatson alapul; hiszen az llam nem a trgyvi lehetsgei szerint, hanem egy vgigdolgozott let megrdemelt jus-saknt, az vtizedek alatt befizetett jrulksszegek rtkll nyugdjknt val "visszafizetsvel" lenne kteles garantlni a nyugelltst. A nyugdjrendszer kifejezetten terrorisztikus: a nyugdjkorhatr majdnem a vrhat tlagos let-tartammal, - a vrhat llami nyugdj havi sszege pedig a lass henhalssal egyenl. m nem kevsb "horrorisztikus" az egszsgbiztosts sem. A befi-zetett "TB-ad" egy let munkja alapjn tksthet sszege egy egszsges tlagember esetben soktzszeresen meghaladja az ignybevett szolgltatsok, elltsok kltsgt, amelyek minsge radsul katasztroflis, s komoly eset-ben amgyis "paraszolvencia-kteles". gy a trsadalombiztosts mkdtetett rendszere semmiben nem klnbzik a kommunista padlssprs mdszereitl. Az elkpeszt mrtk jrulkokat trvny rja el, az ellenszolgltats viszont csekly rtk. A pnzt elveszik, m szinte semmit nem adnak rte. A magyar trsadalom ma elssorban kt, rkletes szocialista maradvnyteher alatt nyg: az egyik a klfldi adssgszolglat, a msik a belfldi trsadalombiztosts.
E terhek nlkl a magyar munka eurokompatibilis s rentbilis lenne; eltnne a klkereskedelmi-, s vele a fizetsi mrleg deficitje is.
A trsadalombiztosts "mrlegvel", mint szksges rosszal sem lehet egyetr-teni. Aki ezt elfogadja, az bestl a csapdba. Ez is rsze a szocializmus ltal le-vert s rnkhagyott pnzgyi "clprendszernek", amelynek labirintusban csak a szocik igazodnak el. Nem vletlen, hogy ebben a rendszerben ngyvenknt, jra mindig otthonosan mozognak, - mg a jobboldali kormnyok csupn kn-ldnak benne! Az llamadssg kezelse, az adssgszolglat, az MNB ktes szerepe, a folyamatos forintlertkels, a ktszint bankrendszer megjul kon-szolidcis knyszere, a kamatrabszolgasg, az llami kltsgvets bels elad-sodsa, az llamktvnyek s kincstrjegyek nvekv llomnya, a magyar h-brek s hnyugdjak "rendszere", a balanszroz trsadalombiztostsi ala-pok s az sszeoml egszsggy, a szocliberlis mdia s a mkdskptelen kzszolglatok (MV, BKV, MTV, Postabank) mind-mind Clpk, amelye-ket mindenestl ki kellene vgre hzni a helykbl! Ameddig csak szent rm-lettel, tancstalanul - totemoszlopokknt - kerlgetjk ket, addig ngyvenknt, jra, egyre mlyebbre sllyednk, s egyre tvolodik a valdi rendszervlts.
Mindezek utn a trsadalombiztosts mrlege:
· Bevtel = 1.343 Mrd Ft,
· Kiads = 1.433 Mrd Ft.
Az egszsgbiztostsi alap sszes kiadsa 632 Mrd Ft, ebbl 150 Mrd Ft-ot for-dtottak pnzbeni elltsokra, ami a bdzs mindssze 24 %-a. ppen ez az el-avult rendszer lnyege! A tbbi hromnegyed-rsz ugyanis tbbszrsen tbbe kerl, mint amennyi a vals rtke. (Termszetbeni elltsokra = 458 Mrd Ft.)
· A trsadalombiztosts teljes bevtelnek 72 %-a (965 Mrd Ft) a munklta-tk ltal befizetett trsadalombiztostsi jrulkbl, 13 %-a pedig (185 Mrd Ft) a befizetett nyugdjjrulkbl ered, - ami effektv kszpnz (12. oldal).
· A trsadalombiztosts sszes kiadsainak 55 %-t (782 Mrd Ft-ot) nyugel-ltsra, 32 %-t (458 Mrd Ft) termszetbeni egszsggyi elltsra, 10 %-t (150 Mrd Ft) pnzbeni elltsokra fordtottk, - a mkdsi rfordtsok 3 %-ot (37 Mrd Ft-ot) tettek ki. A komplett szektort a trsadalom tartja el.
· Az egszsgbiztostsi alap mkdsi kltsgvetse (26. oldal) 21,2 Mrd Ft-ra rgott. Ebbl "ellenrzsi rendszerek fejlesztsre" 750 milli forintot, "a behajts sztnzsre" sszesen 662 milli forintot fordtottak.
· Informatikai fejlesztsekre (49. oldal) a nyugdjbiztostsi alapbl 991 mil-li forintot kltttek. Az gyviteli rendszer neve: "NYUGDMEG", amelyet termszetesen alapveten vilgbanki klcsnbl finanszroztak. Az elirny-zat maradvnya is 1.099 milli forint ktelezettsgvllalssal terhelt, melybl a hitelrsz 831 milli forint. A Vilgbank a klcsn ignybevtelhez elrta ms szerzdsek megktst is - rukapcsols! -, gy, mint: (1) Tancsadi szerzds, a projekt-menedzsment feladatok tmogatsra. (2) Fordtsi-tol-mcsolsi szerzds, mert a vilgbanki szablyok szerint a program hivatalos nyelve az angol. (3) Auditlsi szerzds, az ves kltsgvetsi beszmolk auditlsra. Az informatikai fejleszts kt terletre terjed ki: "egyrszt bizto-stja a mlt bizonylatainak kpi (?) feldolgozst s a kpek betltst az in-tegrlt adatbzisba, msrszt ltrehozza az j informatikai rendszert, amely a mr folyamatban lv megoldsokra plve hossztvon biztostja a nyug-djelbrls, ezen bell a nyilvntartsi gyvitel informatikai tmogatst." A berkez adatszolgltatsok infantilis/bennfentes betsz-fednevei (52. oldal) a kvetkezk: "NYENYI, TENYI, JENYI". Baljs jelek ezek.
· Informatikai fejlesztsek (66. oldal) folynak azonban az egszsgbiztostsi gazatnl is, termszetesen szintn vilgbanki program alapjn: "Pl. az tfog stratgiai informatikai, a pnzgyi menedzsment korszerstst megalapoz rendszertervek. (...) A tbb vi elkszt, megalapoz munkk eredmnye-knt elkezddtt az integrlt intelligens informatikai hlzatok, megyei sz-mtkzpontok kiptse, amely alapjt kpezi a tovbbi alkalmazs-fejlesz-tseknek. A projekt vgrehajtsa lelassult az 1998. vi hitelfelhasznlst meghatroz kltsgvetsi trvny miatt (...), ennek megfelelen 1998-ban csak egy ersen szelektlt projektterv valsulhatott meg, amely dnten az 1997-rl thzd komponensek folytatst, befejezst jelentette. A vilg-banki klcsnnel kapcsolatos (klfldi s belfldi forrsbl egyttesen fede-zett) kiadsok sszege 1998-ban 1.401 milli forint volt. (...) A vilgbanki hitelfelhasznls kiadsa 1.011 milli forint, a fel nem hasznlt hitel 379 milli forint volt." A teljes 66. oldal szvege arrl rulkodik, hogy a mg l-tez TB-nkormnyzatok (1994-tl, st, mg 1997-ben is!) gigantikus infor-matikai fejlesztsekbe kezdtek, a Vilgbank horribilis sszeg httr-hitelt-mogatsval. E rendszerfejlesztseket azonban "derkba trte" az j kormny intzkedse: a TB-nkormnyzatok felszmolsa, s a trsadalombiztostsi alapoknak a Pnzgyminisztrium felgyelete al rendelse. m az informa-tikai kaland nmi fzisksssel folytatdni ltszik (!), mintha mi sem trtnt volna! Napnl vilgosabb: a centralizlt "menedzsment-szoftver" felesleges.
A szmomra nyilvnval, hogy a TB-nkormnyzatokat egy tollvonssal meg-szntet kormny-intzkeds mg semmit nem oldott meg, - a neheze csak ez-utn kvetkezik! A trsadalombiztosts vzfeje ugyanis mindenekeltt az ilyen szksgtelen vilgbankos informatikai hancroktl volt rendkvl kltsges.
Amennyiben a rendszer tovbb pl, - 3 v mlva a laki is visszakltznek.
Vc, 1999. szeptember 19.
Czike Lszl
|