Templomosok s szabadkmvesek
2005.05.15. 10:43
Czike Lszl
Templomosok s szabadkmvesek
Idzetek kvetkeznek (kiemelsek tlem: Cz. L.)
Lszl Andrs: „A LOVAGI T” cm eladsbl, amely tzisei 1998. augusztus 1-n a szabolcsi Szz Mria monostorban hangzottak el. „Mindig voltak gymond titkos lovagrendek. Hogy ‘titkos’, azt jelentette: annyit tudtak rluk, hogy vannak, - ennl tbbet szinte semmit. A Grlnak (ti. ‘a Szent Grl’ keresinek, a ‘Grl Lovagjai’-nak) egy ksbbi vltozata a rzsakeresztessg volt. Az alkmiai hermetika legfbb hordozja az igazi rzsakeresztessg, - a legerteljesebben lovagi, ugyanakkor gnosztikus s mgikus t volt, egyszerre. A legszorosabb rtelemben harcias lovagrendek virgkora a XI-XIV. szzad volt. Ezek a keresztes hadjratokkal fggtek ssze, amelyeknek az volt a lnyege, hogy a keresztnysg foglalja el - vissza - a Szentfldet, Jeruzslemet, a krltte fekv fldeket, s a Szentsrt mindenekeltt.
A Templrius Lovagrendet 1314-ben IV. (Szp) Flp megsemmistette: le-fejezte, a vezetit kivgeztette. (A Templrius Lovagrendet is jralesztettk, ezek az jralesztsi ksrletek azonban nem teljesen komolyak.) Azt mondjk, hogy a templomosok vagyont akartk megszerezni IV. (Szp) Flp, a ppa s Nogaret kancellr, de egyltaln nem ez lehetett a meghatroz cl. Volt a Templrius Lovagrendben a keresztnysg ltalnos vonulatait meghalad s fellml spiritulis erbeli jelenlt. Valami beavatsi, megvalstsi tbbletre trekedtek: ennek jegyben egy spiritulis rmalakot lltottak a kzppontba, amelyet Baphometous-nak (‘Baphomet’, a levgott fej, a fejnlkli emberalak kultusza) neveztek, s ez valsznleg egy beavatsi istensg neve.
A Rend ersen elmozdult a gnosztikus s mgikus orientcik irnyba, s volt egy olyan clja, mely a ppa, a csszr s a lovagrend nagymesternek vagy egy nagymester feletti fnek egy szemlyben val egyestse volt: a csszr legyen egyszerre ppa s a legfbb szemlyisge a lovagrendnek, s ez a valaki a Ghibellin-dinasztibl kerljn ki. (A Ghibellin-dinasztia tulajdonkppen a Hohenstaufen-dinasztia volt, akik azt lltottk, hogy a csszr magasabb rang a ppnl, mert ‘Vicarius Christi’ vagyis Krisztus helytartja, mg a ppa ‘csak’ ‘Vicarius Petri’, azaz Pter helytartja... Velk szemben lltak a Guelfek - a mai ‘Guelphs’-ek; kzlk szrmazik pldul II. Erzsbet, a mai brit uralkod is! -, akik a ppa csszr feletti korltlan fensbbsgt ismertk el, mondvn, hogy brmikor a ppa lehetne a csszr, de ha nem, akkor is felette ll. Tarthatott ez egszen addig, amg VIII. Henrik - hogy rvnytelenn nyilvnthassa szablyos hzassgt - nknyesen ‘ki nem vonta’ Anglit a rmai ppa fennhatsga all, megtve nmagt az anglikn egyhz fejnek is. E lpsvel ugyan nem ‘a vn kontinens nmet-rmai csszrt’, de a mindenkori angol uralkodt rangsorban felttlenl a rmai ppa ‘fl’ rendelte.)
A lovagi tendencik, mindenekeltt a Templrius Lovagrend legszorosabban ktdtt a Hohenstaufen-Ghibellin trekvsekhez, annyira, hogy a kzpkor lovagi uralkodst dnt mrtkben ez a Ghibellin-szellemisg hatrozta meg, szoros sszefggsben a Teuton Lovagrenddel s mg inkbb a Templrius Lovagrenddel, mindaddig, amg ez utbbi fennllt... Utna az egsz ghibellin-vilg sszeomlott, az utols ghibellin-trnkvetelt is lefejeztk.”
A ppa teht kevsb vagyonszerzsi, mint inkbb stratgiai megfontolsokbl dnttt a Templomos Lovagrend megszntetse mellett (1313.). Mert nem akart ugyan nyugat-rmai csszr lenni, de nem akarta azt sem, hogy a Ppasg vgl is ‘alrendeldjk’ egy evilgi hatalomnak: a templomos szellemisgben fogant sszeurpai nmet-rmai (Stauf) csszrsgnak, st, magnak ‘a csszrnak’...
„Br Jacques de Molay nagymester halla a templomosok nylt hatalmnak a vgt jelentette, bizonyosnak tnik, hogy a Rend fennmaradt s ms titkos trsasgokba olvadt. A mai trtnelemknyvek s lexikonok majdnem kivtel nlkl azt rjk a rendrl, hogy a XIV. szzadban vglegesen megsznt. Csak-hogy nincsen igazuk (Gardner), mert a ‘Jeruzslemi Templom Lovagi Katonai Rendje’ (a templomosok legjabb megnevezse), amely megklnbztetend a ksbb megalakult szabadkmves templomosoktl, a mai napig is virgzik az eurpai kontinensen s Skciban.” Majd Jim Marrs gy folytatja: „Picknett s Prince is egyetrtett ezzel: ‘A templomos lovagok hatsgi elnyomatsnak a stt korszakt kveten a lovagrend egy fldalatti mozgalomm alakult t, s szmos szervezetre mg azutn is jelents hatst gyakorolt. Idvel nyilvnvalv vlt, hogy a rzsakeresztesek s a szabadkmvesek neve alatt a templomosok - az ltaluk megszerzett tudssal egyetemben - tovbbra is fennmaradtak.”
A ‘felvilgosult’ nmet Lessinget - r, polemista s esztta - 1771-ben fogadta soraiba a hamburgi „Hrom Arany Rzshoz” szabadkmves pholy. A halla eltti vben megjelent „Az emberi nem nevelse” cm mvben olyan kort jvendl, melyben a felvilgosult sz kiszortja a halads ellenfelt, a vallst. Most a hres-hrhedt „Szabadkmves prbeszdek”-bl idzek, amely egy n. ‘tandrma’ (kiemels tlem - Cz. L.):
„Az egyik (ti. szabadkmves) aranyat csinlna, a msik szellemet idz, - a harmadik ismt feltmasztan a templomos rendet. (...) Amint, s aki megleli a Blcsek Kvt, azon nyomban szabadkmvess vlik. Megjegyzsem: A szabadkmvessg ltjogosultsga - legalbbis ami a szemlyisgfejleszts tern lvezett s hirdetett ‘privilgiumukat’ illeti - azon ll, vagy bukik: el tudjk-e hitetni a vilggal s kiszemeltjeikkel, hogy a vilg rendje az emberben bell, s krltte csak a szabadkmves alapokon ismerhet s teremthet meg, illetve pthet fel. gy kpzelik s hirdetik is, hogy a blcsessg magas foka kizrlag legitim szabadkmvesknt, elismert pholy szablyszeren beavatott tagjaknt, a rangltra fokozatos megmszsa rvn rhet el. Ebbl kvetkezik: aki blcs, az nyilvnvalan szabadkmves! Mely ‘magyarzat’ pedig - tautolgia. Ez az nigazolsi grcs jellemzi Lessing idzett gondolatt is. Az igazsg az, hogy a blcsessg Isten ajndka, ami magnyban is megszerezhet, st, a magnyos gondolkods, az elmlkeds csak katalizlja az Istenre val rtallst, s meg-knnyti az Istennel folytatott prbeszdet is, szemben a nemkvnatos llapottal, amikor az ember msok befolysa al kerl, netn mr ‘esk terhe’ alatt. m ha az ember blccs vlhat a szabadkmves tagsg nlkl is, akkor meg mirt kellene belpnie?
Voltak hajdan templomos lovagok, amint aranycsinlk, szellemidzk is ltezhettek. A szabadkmvesek a titkaikat akkor sem vehetik az ajkukra, ha kvnnk. mde a titok tisztn kifejezhet, mert csak bizonyos helyzetekben s orszgokban kellett elrejteni, a rosszhiszemtl vni, rszben flelembl, rszben vatossgbl.
Vegyk elszr is a szabadkmvesek s a templomos lovagok kapcsolatt. Az nagyon is lehetsges, hogy valaha szksges s kvnatos volt hallgatni rla. Most azonban rtalmas lenne tagadni kapcsolatukat. Jobban tennnk, hogyha fennhangon elismernnk s megllaptannk, hogy mikor voltak a templomos lovagok koruk szabadkmvesei. Hogyan is juthatott volna ilyen klncsg eszkbe: feltmasztani a templomos rendet? Az id, amikor a templomosok szabadkmvesek voltak, eljrt. Eurpa mindenesetre mr tl van rajta, nincs szksg klnsebb segtsgre.”
Mint a Lessing-idzetekbl is kiderl - a templomosok s a szabadkmvesek trtnelmi kapcsolathoz nem frhet ktsg. Lessing azonban nem lthatta elre minden tekintetben pontosan a jvt. Lehet, hogy a templomosok beleolvadtak a legklnbzbb titkos trsasgokba, szabadkmves pholyokba a Rend kzp-kori erszakos felszmolsa utn, de az is lehet, hogy nem. Lehetsges, hogy ma is ltezik egy olyan kzpont, mely minden titkos trsasg aktivitst templomos alapokon, egysgesen szervezi s irnytja, anlkl, hogy ez az ‘sszehangols’ brkinek is feltnne, akr kvl van a Renden, akr bell. A jelek arra utalnak, hogy ltezik ilyen finom koordinci, akr a templomosok ksei utdai vgzik, akr msok.
A szabadkmvessg lejratta magt, mint a nemzeteket egymstl sztvlaszt (nemzeti forradalmak, szabadsgharcok, nemzetllam, a nemzeti kultra rzse, stb.) vagy ksbb, mint a nemzeteket integrl (vilgszabadsg, testvrisg, jlti llam, szocildemokrcia, szolidarits, szocilis piacgazdasg, stb.) eszme egyarnt. Magyarn kimondva: sem a nemzeti, sem a nemzetek feletti ‘meg-oldsok’ nem bizonyultak dvztnek. A Fld bolyg gyei egyre rosszabbul llnak - soha nem volt mg a npek letminsgbeli s politikai megosztottsga ennyire tragikus, helyrehozhatatlan, kiegyenlthetetlen, mint pp napjainkban.
Mindazon eszmk, amelyek a felvilgosodsban, az ember Istentl val kevly elrugaszkodsban gykereztek, megteremtend az g s a Fld paradicsomi egysgt hit s Isten nlkl - kivtel nlkl csdt mondtak, ma mr senki nem hisz bennk. A ‘vilghatalmi status quo-t’ kizrlag a mestersgesen, az immr vgletekig sztott paranois vilgrettegs tartja ltszlag szilrdan, az emberek egzisztencilis flelmkben - mr-mr tmegpszichzisban - tesznek csak ‘gy’, mintha elhinnk a hatalom tancstalan-fantzitlan szemfnyveszt hazugsgait. Tombol az erszak, a bizalmatlansg, a bn s a hitetlensg. Az emberek mr minden mgtt titkos sszefondsokat, sszeeskvseket sejtenek s egyltaln nem jrnak messze az igazsgtl. Noha a Stn mg soha nem llt ilyen kzel ‘a vgs gyzelmhez’, valjban vgs veresghez kerlt igen kzel. Ktsgbe-esetten prblja egy elvetemlt, utols gigszi erfesztssel maghoz desgetni, lncolni a lelkeket, azonban a tlnyom tbbsg ‘a lelke legmlyn’ mr csak Krisztust s msodik, gyzedelmes eljvetelt remli.
Nem a templomosok kora jrt ht le, hanem a mindenfajta – szabadkmves vagy nem szabadkmves - gtlstalan hazudozk. A minden szervezkeds mgtt sszeeskvst sejt emberek eltt a szabadkmvessg puszta emltse is ‘vrs poszt’. Idegenkednek s sztnsen flnek a szabadkmves vilgllam ‘hrtl’: minl inkbb hallgat rla a vilg-multimdia, annl nyilvnvalbbnak rzik, ltjk a ltezst. Az emberek nem felejtenek, s mr rges-rgen meg-rtettk, hogy az Istent kirekeszt „Szabadsg, egyenlsg, testvrisg!” jelsz csak res fecsegs, mkony, s ppen ennek a pogny csalsnak, tartalmatlan szfacsarsnak a kzvetlen kvetkezmnye, hogy mostanra ide jutottunk. A nagy oktberi forradalom ppen gy ncl vrontsba torkollott, miknt a nagy francia; s ‘a megvalsult szocializmus’ ppgy holtvgnynak bizonyult, mint korbban ‘a nemzeti’. Mint ahogy’ az nmagban paradox ‘bkeharc’ sem sznt meg mind a mai napig, csupn ugyanazok kereszteltk t pldul a ‘terrorizmus-ellenes’ koalci valdi cljainak az elleplezsre - a vgtelen igazsg vagy a tarts szabadsg hadmveleti fednvre -, akik a hideghbort megvalstottk.
A szabadkmves vilgllam - ahogyan ma mr a hztetkrl suttogva hirdeti mindenki! - szervezse ‘az emberisg jltnek vgs megvalstsa cljbl’ nem j eljel, nem lelkest idea, sokkal inkbb: nagyon rossz men. Nevezzk br privatizcinak, integrcinak, globalizcinak vagy brmi ms ‘cinak’, - a szerencstlen sokmillirdnyi kamatrabszolga mind azt fogja rla gondolni: ez egy jabb barba-trkk, jabb duplafenek hasbaakaszts a nincstelen millik folytatlagos kisemmizsre, vagyis egy jabb szabadkmves …sszeeskvs!
A hatalmi status quo fenntartsra, a globlis vilgllam zavartalanul tovbb-szervezsre egyetlen megoldsknt csak a templomos lovagrend jjlesztse knlkozik, vagyis ha a hiszkeny emberisggel sikerl elfogadtatni, hogy ami trtnik, az egyltaln nem valami rejtlyes s rettenetes szabadkmves esk realizlsra, ‘a testvrek kirekeszt vilguralmnak megvalstsrt’ zajlik, hanem a katolikus egyhz, st, Isten egyetrtsvel, beleegyezsvel a fldi Mennyorszg megteremtsrt. Vagyis: a vilgllam instruktorai, komisszrjai s gynkei nem szabadkmvesek, hanem valjban Krisztus Katoni, akik az Egyhz, a Rmai Ppa fennhatsga alatt tevkenykednek, s a Szent Grl felkent, igazi lovagjai! Ez az egyetlen megolds, amivel ‘kihzhat a katolikus egyhz mregfoga’, megszntethet a kikzsts fenyeget veszlye... Hogyha felled az egykori legends templomos lovagrend; - minden szabadkmves be is sorakozhat ‘a rendes lovagok’ kz, s mr el is hitethet a keresztnyekkel: a szabadkmvesek nem is lteznek, vilgraszl hiedelem, blff volt az egsz.
Napjainkban ez a forgatknyv rvnyesl. Amilyen temben tnik el, olddik fel a hagyomnyos szabadkmvessg, olyan temben szaporodnak a minden-fajta, azeltt ismeretlen, azonosthatatlan szellemisg ‘lovagrendek’, amelyek valdi clja, hogy sszegyjtsk, ellenrzsk alatt tartsk a civil trsadalom egy meghatrozott szegmensnek informciramlst, s meg is osszk a civil trsadalmat. Lassanknt ktelez elrs, hogy aki magasabb rang, elismert vezetje kvn lenni a trsadalomnak, brmelyik fontos rszterleten, annak magtl rtetden be kell lpnie valamely ‘regisztrlt lovagrendbe’; ellenkez esetben megbzhatatlannak blyegzik, mint a szocializmusban az ‘ingadozkat’, akik hzdoztak azt llamprtba val belpstl (vagyis a ‘nylt sznvallstl’). gy mlik el a szabadkmves vilg dicssge, s jn el vele egyidejleg egy j-templomos lovagkor; azaz nincs j a nap alatt, illetve semmi sem vsz el, csak talakul. Az sszes szabadkmvesekbl gy lesznek szold templomos lovagok, akik vallsos buzgalmukban ellepik a katolikus egyhzat; megreformljk, hogy alkalmass tegyk egy kumenikus egyenvalls ‘befogad kzponti’ szerepre, mely egyrszt minden egyistenhitet magba olvaszt majd, az iszlm kivtelvel - msrszt elkszti egy j-ghibellinus nmet-rmai csszr ppai trnfoglalst.
Lucifer lbai alatt
„A szabadkmvessg egy ezerfel sztgaz titkos szervezet, amely a vilgot olyan alapelvek szerint kvnja kormnyozni, amelyek Isten tekintlyt s a Szentrs kinyilatkoztatsait figyelmen kvl hagyjk. Mivel a katolikus egyhz sajtos s specilis kldetse ppen az, hogy az Isten ltal kinyilatkoztatott tantsokat teljes gazdagsgban befogadja s romlatlan tisztasgban megrizze, s mindezeket az emberisg megmentsre tantsa - ezrt a szabadkmvesek ellene bontakoztatjk ki a legnagyobb hajszt s ellene irnytjk a legdzabb tmadsaikat.”
„De a szabadkmvessg a polgri trsadalmat is sztrombolja, hisz’ alapelveik ellentmondanak a termszet trvnyeinek (mint pldul: a vletlen szerepnek, a termszetes kivlasztdsnak, stb.) s alssk ‘a tisztessg s az igazsgossg alapjait’. Az a kvetels, hogy az llamot a vallstl teljesen elidegentse s a kz hivatalait gy kormnyozza mintha Isten nem is ltezne, egy pldtlan vak-mersg! „Minden ember (az llam s a kzhivatalok tisztviseli, st, mg a szabadkmvesek is) kteles Istent tisztelni s Neki kegyes hlval adzni, mivel Neki ksznhetik az letet s a fldi javakat. A npek s a trsadalmak szmra is fennll ez a hasonl feladat.” (XIII. Le ppa, Enzyklika Humanum genus, 1884. prilis 20.).
XIII. Le tantst a Hittani Kongregci 1983. november 26-i nyilatkozata is megersti: „A szabadkmves egyeslsekkel kapcsolatos egyhzi tlet ezutn is vltozatlan. Azok alapelvei az egyhz tantsval sszeegyeztethetetlenek, s az egyhz tiltja az ilyen szervezetekbe val belpst. Azok a katolikusok, akik a szabadkmves mozgalomhoz tartoznak, a hallos bn llapotban vannak s ezrt nem rszeslhetnek a szentldozsban.”
A szabadkmvessg ma ‘a hall kultrjt’ hirdeti, mivel a fogamzsgtls, az abortusz s az eutanzia mellett szll skra. A csaldok sztzillshoz is hozz-jrul. A szabadkmves Pierre Simon ezt rta 1979-ben: „Az n igazi ltem mr nem a test, hanem a szabadkmves pholyom. Az letem tbb mr nem az Isten ajndka, hanem csak anyag, amely nmagt hordozza. Elveszti abszolt szellemt, amelyet a Teremts Knyvben magnak mondhatott.” Teht mr tetszlegesen lehet vele brmit csinlni. „A szexualitst s a szaporodst kln kell vlasztani, s ugyangy a szaporodst s a szli mivoltot is. A csaldrl alkotott elkpzelst is teljesen t kell alaktani.” Hasonl alapelvek a mozgat-rugi szmos ms szervezetnek, melyek br nyltan nem csatlakoztak a szabad-kmvessghez, de ugyanilyen szellemben mkdnek.
Ezrt mondhatta II. Jnos Pl ppa mg 1993. augusztus 4-n Denverben (USA) a kvetkezket: „Az let elleni fenyegetsek nem gyenglnek. Ellenkezleg, risi mreteket ltenek. Tudomnyos s rendszeres, tervezett fenyegetsekrl van sz.”
Vc, 2005. mjus 15.
Czike Lszl
|