Orbn Viktor hitelrontsnak mesterterve
2005.06.19. 18:42
Czike Lszl
Orbn Viktor hitelrontsnak mesterterve
Maradjunk annyiban, hogy – noha rendkvl ellentmondsosnak ltsz krlmnyek kztt, s igaz az is, hogy megint Amerikbl, de – napvilgra kerlt Orbn Viktor hitelrontsnak mesteri terve. Mert egyltalban nem osztom azok vlemnyt, akik ezt a helyettes-llamtitkri hivatalos paprra rfnykpezett iromnyt igyekeznek „elbagatellizlni”, s cska amatr prblkozsnak lltjk be. Persze ma mg – az igazsgot valsznleg soha nem tudjuk meg! - az is krdses, hogy a hamistvnyt fnykpeztk-e r a helyettes-llamtitkri paprra, vagy egy valdi hivatalos-irat mestertervt fnykpeztk-e le. A jpg-formtum gy nmagban nem ad vlaszt semmire. Az viszont gyans, hogy hol jelent meg.
Angyaltz s vruskartcs
A Braunt komolyan „a gyankampnyba” kever szveg ugyanis – „gy rja az jsg” – ugyanazon az amerikai „Angelfire” tartalom-szolgltat portlon olvashat, ahol nhny hnappal ezeltt az emlkezetes „szakerto-90”, echte baloldaliakat mg mutatba sem tartalmaz „gynklista” is leszerepelt. Cui prodest? Ez itt az igen slyos krds. Ama listnak a kzlse nyilvn baloldali rdektl vezrelve trtnt, ennek az „iratnak” a megjelentetse meg ppen ellenkezleg? Hihet ez? Egy amerikai kommunikcis website direkt arra szakosodik, hogy gyans kiadvnyok szellztetsvel keverje-kavarja a magyar politikai kzlet fortyog ganjt? Ha felmsz az Interneten a megadott cmre, furcsa-rthetetlen dolgok trtnnek veled: sehogy’ sem tudsz rmenni a szvegre, amit el akarsz olvasni, az egsz kperny vadul villdzik, mr a mikroprocesszor is az utolskat rgja, viszont egyfolytban csak marasztalnak; elkrik az sszes szemlyi adatodat, a lakcmedtl a szemlyi szmodon t, a TB-azonostdtl az adszmodig, ugyanis hzelegve kzlik, hogy hurr, nyertl egymilli dollrt, mert te vagy a negyven-ezredik ltogat, amibl persze egy bds sz sem igaz, mert itt mindenki a negyven-ezredik ltogat, aki egyltaln megprblkozik… Aztn a vgeredmny? Egyik ltogatnak teljesl a vgya – belle „olvas” lesz -, viszont a msik sehogy’ sem boldogul: emlkknt csakis az elpazarolt Internet-id „marad”, meg a kismilli rettenetes internetes vrus, amit egy vrusgybl, sorozatvetbl lnek minden msknt gondolkod szmt-gpre, aki kvncsiskodni merszel, eme nem re tartoz slyos politikai krdsekben…
Virtulis tvvezrls
Vajon lehetsges lenne, hogy immr a tzmilli magyar virtulis tvvezrlse is kzvetlenl Amerikbl, a Fld legszabadabb s legdemokratikusabb orszgbl trtnik; a magyar belpolitika kt gigsza, az MSZP s a Fidesz az angyaltzn keresztl vvja meg az internacionl vgs harct, elektronikus csillagok hborja formjban? Mindkt oldal „csatornt” brelt volna – esetleg llampnzen – egyms lejratsra, a tengerentli szp j vilgban? Mindenesetre - noha a konfliktus a „tlrettsg” jegyeit mutatja - mg sehol nem ltszik az alagt vge…
A gyankampny frccsnti
Volt egyszer egy Braun Rbert, aki Medgyessy Pter miniszter-elnk tancsadja lett, holott minden korbbi politikai s egyb aktivitsa csak az SZDSZ-hez kttte. Igaz, magrl, Medgyessy Pterrl is elterjedt mg miniszterelnkk avanzslsakor – elg emlkeznnk a Csurka ltal kzztett „nem hivatalos” letrajzra -, hogy valjban az SZDSZ gazdasgi programjt hajtja vgre. De ht erre a terira ksbb alaposan rcfolt (?), hogy Medgyessyt nyilvnvalan az SZDSZ buktatta meg. Az az SZDSZ, amely elbb j miniszterelnkt csinlt, azutn nemrg „gy tett”, minthogyha az j kztrsasgi elnk megvlasztsban nem lett volna szintn oroszlnrsze. Szval ez a Braun hamarosan igen magasra vitte – elbb Ron Werber munkltatja lett, majd a kt shakespeare-i sr-s, Rosner s Silberstern is a keze al dolgozott. Egytt szttk egy jstlus kampnyterv selyemszlait, mely majd arra irnyult volna (?), hogy Orbn Viktor polgri mezei hadait pp szrvnyos elfordulsi terletkn, az utckon s a tereken verjk meg. m a trtnetnek hirtelen vge szakadt. Nemrgiben ez a Braun teret s kegyet is vesztett, mivel az SZDSZ-krelta j miniszterelnk, a Gyurcsny, tilaput kttt a talpra, valami homlyos lokokbl, amelyeket nyilvn – tekintettel az jstet magyar ldemokrcia valdi korltaira – szintn sohasem fogunk megismerhetni. Tny, s ezt a minap a csigatvbl, a felejthetetlen Havas Henrik ltal menedzselt Braun-interjbl tudhattuk meg – Braun Rbert most nknyesen politikai parkol plyra helyezte magt: tmenetileg nem r s nem rat senkivel kampny-kommunikcisnak lczott llektani hadviselsi tanulmnyokat, mert legjabb zleti tlett, a palackozott frccs gyrtst s forgalmazst (eladst) valstja meg. Ki rti ezt? Gurcsny „elkergeti” az eldje SZDSZ-es kommuniktort, mikzben pldul kinevezi a kultrlis rksg miniszternek Bozki Andrst, aki eredenden az egsz (nemcsak a politikai, de a politolgusi szakmai) karrierjt ppgy az SZDSZ-vezrelte Soros-alaptvnynak ksznheti, mint Braun Rbert, st mint Orbn Viktor. (Ktsgtelen, hogy a kt B-bets fiatalember tmavlasztsa merben eltr egymstl. Mg Braun Amerikban is jl ismert holokauszt-kutat, addig Bozki f szakterlete az anarchizmus.) Persze, ahogy gy elgondolkodom, nagy eslye van annak, hogy amint kitelik az ideje, Gyurcsnyt is az SZDSZ fogja – Isten adta, Isten elvette - eltvoltani, s akkor majd visszajhet Braun, hogy egy palackbl elvarzsolt hossz lpssel nnepelje meg az Eurpai ni els ultra-liberlis (SZDSZ + Fidesz) nagy-koalcijt, mert 2006-tl vrhatan ez kvetkezik, Orbn nlkl, s helyette valaki mssal…
Braun korbbi inkarncii
Szval, visszatrve Braun rejtlyes fel-s letnseire; most teht a frccs-ntssel van elfoglalva, de lesz ez mg jobb is. Az istenadta liberlis stehetsge biz nem kalldhat el holmi szeszes palackok kztt. Felmentem az Internetre – ezttal nem az Angelfire-re -, hogy megnzzem, milyen a dinnyeterms a Braun Rbert varzs-jelige (Google) bersra. Megmutatom, mit talltam. Idsb Braun Rbert – nyilvn csak nvrokon – a kzismerten szabadkmves Nyugat publicistja volt az 1920-as vekben, kt elgondolkodtat cikkt mr le is tltttem, s elolvastam. Az egyik: „Oligarchia a demokrciban” sokatmond cmet viseli. Ebbl idzek most:
„Mr Rousseau (szintn egy klasszikus zensz) is flismerte, hogy a demokrcit kptelensg gy rtelmezni, mintha abban a vezets szerepe egyarnt illetn meg a trsadalom minden egyes tagjt … A helyzet az, hogy nemcsak az autokrcikban (Nmetorszgban, Ausztriban, stb.), hanem a demokrcikban is (USA, Anglia s Franciaorszg) a vezets oligarchia kezben van.” Teht gy volt ez mr akkor is! Elg visszamennnk a ’20-as vekbe, s mris meg-rtjk a mt. De nzzk csak tovbb, mert rdemes: „A tmegek politikai szervezete a prt. A prtok harci szervezetek, amelyekben vezetsre s engedelmessgre van szksg.” Braun nagyon okos: „A mindennapi let elgg mutatja, hogy a szervezetlen tmegeket (klnsen a magyart!) milyen knny az rdekei ellen vezetni. De ennek megvan a hatra. Mint Abraham Lincoln mondta: Lehet (el-) bolondtani kevs embert vgtelen idig s lehet bolondtani vgtelen embert kevs idig, de nem lehet bolondtani vgtelen embert vg-telen idkig.” (Ezek szerint a 10 milli „kevs”-nek bizonyul…) De most jn a csattan: „Nem hisszk, hogy akr csak oly orszgban is, ahol a demokrcia hagyomnyai olyannyira jak, mint Nmet-orszgban vagy Ausztriban, valami kedvez sanszai volnnak a a nacionalista diktatrnak … De a proletrdiktatra sanszai sem jobbak.” Idsebb Braun Rbert ezeket a meggondolatlan sorokat 1926-ban vetette paprra. Mert azutn jtt a ncizmus, a II. Vilg-hbor, s rgtn utna a kommunizmus… S vgl: „A hatalom kzbekertse csakis akkor kvetkezhetik be, ha a np tbbsge a kommunistk mgtt ll… De ha a np tbbsge a prt mgtt van, akkor mire val a diktatra?” Nos, mire? De szintn a cikkben ll ennek magyarzata is: „J mester rossz szerszmmal is alkothat tkletest, kontr kezben pedig a legjobb szerszm sem hasznl.”
Idsb Braun Rbert – a korai, mlt nvrokon – msik megtallt rsa „A liberalizmus jvje” cmet viseli, s lnyegben L. T. Hobhouse: „A liberalizmus” (1921.) cm mvnek ismertetse.
Minden clzatossg (pl. nomen est omen) nlkl, talltam mg egy Braun Rbertet – hogy is lhettek s lhetnek ennyire klnbz identits rtelmisgiek azonos nv alatt?! -, aki trtnetesen a Kun Bla kormnya nemzetisgi gyekkel foglalkoz np-biztosa volt az n. Tancskztrsasg alatt.
Kossuth apnk bal-belpse
Aztn – mr kicsit elfradva – kezdtem lemondani rla, hogy a mi Braun Rbertnkrl is tallok valamit, mikor a tekintetem meg-akadt egy feliraton. Tansga szerint Braun Rbert – vgre igazi! – nemrg megltogatta az US-ban a detroiti Kossuth-egyletet, a trsasg alaptsnak 20. vforduljn, s meggyzdtt rla, hogy az ott l magyarok gazdasgi, erklcsi s politikai slynak elismerse hossztvon biztostott. Elgondolkodtam. A trsasgot 20 ve, teht 1983-1985. krl szervezhettk, alaptottk. Akkor, amikor – Aczl (Appel) Gyrgy jvoltbl – viharos gyorsasggal el-kezdtek a korbban „elaltatott” pholyok (40 ves kihagys utn) itthon, nlunk is jraszervezdni. Taln ez a detroiti is egy itthoni pholy „lenyvllalata” lenne? Hiszen viszonylag kzismert, hogy Kossuth Lajos az 1848-as forradalom s szabadsgharc leverse utni amerikai emigrcijban belpett a „Cincinnati” nevet visel Grand Orient pholyba, mghozz pp Detroitban. Megprbltam behvni magt, a cm ltal reprezentlt beszmolt is, de minden ksrletem csdt mondott. „Not found” – rta ki a program a 10. alkalommal is, lakonikus rvidsggel. Vaj a fejen – kitrltk…
A sorok kztt
Nztem tegnap jjel 11-tl a HR-tvn – brcsak ne tettem volna! – a „Sorok kztt” cm, legjabb kptelen, s megfejthetetlen koncepcij beszlgets msort. Ezttal a politikai marketing volt „tertken”; - ennek rgyn faggatta Hankiss gnes s Gr-Szsz politolgus a „Braun-gyrl” Kiss Ulrich jezsuita szerzetes papot, aki a Pzmny Pter Katolikus Egyetem tuds professzora. Semmi jat nem sikerlt megtudnom. A hit-tudomny, mg mint elfuserlt „politikai marketing” akcit sem rtkelte, minstette az esetet. A nznek be kellett rnie egy illatszer-szaktudomnyos megllaptssal, miszerint egy veg vizet maximum egyszer, vagy ktszer lehet alkoholknt eladni: a np hossztvon nem vev a hamistvnyokra.
Csontvry titkos trsulatai
Aztn ma dleltt munka kzben megint csak a HR-tv szlt, - valamilyen furcsa, nsanyargatsi „cllal” bekapcsolva hagytam. Amikor nem akarom, hogy j gondolatokkal zavarjanak – elg, ha elbrok a magamival -, akkor bekapcsolom valamelyik televzit, ami gondolatznek tkletes. Valami szintn cseppfolys msor arrl szlt, hogy ketten, egyikk Alpri-Vgh, publicista a MN-tl – Csontvry Kosztka Tivadar festmvszi nagysgrl, majd ri nagysgrl elmlkedtek. Egyszer csak arra lettem figyelmes, hogy Alpri-Vgh Csontvry egyik rsbl idz. Megdbbentem: tle eddig ilyeneket nem olvastam, igaz, most is „a mst” olvasta fel. Sz szerint nem jegyeztem meg, de arrl szlt, hogy „s akkor titkos trsulatokat alaktottak (az nem derlt ki, hogy kik!) az gvilgon mindenfle anyagi termel, kereskedelmi s egyb „fldhzragadt” tevkenysgekre, hogy elpuszttsk, leljk, megsemmistsk – fleg valami mrgekkel – az emberisget.”
ljen a profitrta!
Hinyrzetem tmadt, mikor hirtelen abbahagyta s megllt a ks a levegben. s akkor eszembe jutott, mi is hinyzik a vgrl, s rgtnzve a kvetkez befejezst tlttem ki: „s akkor titkos trsasgokat alaktottak – ezeket tudomnyos, mvszeti, kulturlis s krnyezetvd trsasgoknak lcztk -, hogy elhlytsk, szellemileg is degenerljk az emberisget, mg mieltt igavon baromknt kzs karmba zrjk ket, mert ez a megolds minden nkormnyzatnl s az autonminl is lnyegesen olcsbb, s akkor elvileg a csillagos gig nhet a profitrta. Hogy elrjk minden idk legmagasabb profit-rtjt, vagyis a rmai birodalomt. A legolcsbb munkaer teht a (kamat)rabszolga: termelkenysge a legmagasabb.”
A fejlces paprtolvaj
Mrmost ami a „bizalmas munkaanyag” mibenltt illeti, nem az a lnyeg, hogy ki rta, meg merre, meddig, s egyltaln. Az ilyen s hasonl iromnyok sorsa, hogy id eltt kiderlnek – „amit flbesgva hallotok, a hztetrl hirdesstek!”, meg ht ugye „a hazug embert elbb utolrik, mint a snta kutyt”, mert mindig akad egy titkr vagy titkrn kznl, hogy ha flrenznk, ellopja a veretes paprunkat -, s akkor az olvas versenyt futhat a titkok megvalsulsval. Nem az lnyeg, hogy ki rta, hanem hogy pont gy fog megvalsulni. A paktumoknak – lsd: nhny lapszmmal korbban -, meg a jegyzknyveknek (ne lsd sehol) s a lejrat kommunikcis tanulmnyoknak az a „karmjuk”, hogy pontrl pontra megvalsuljanak. n Braun Rbert helyben drukkolnk, ne gy valsuljon meg. De ht a „drukk” mr csak kvetkezmny.
Az igazsg pillanata
Ha a szekr ltszlag jl szalad, kzel lehet a vg.
Hogy mi lehet ennek a vge? Mi lesz Orbn Viktor s a np sorsa? Taln ez mr valahol-valamikor eldntetett. A fk – az gig: nem…
1996. augusztusban a Demokrata hasbjain megjsoltam, hogy lesz Magyarorszg miniszterelnke. Nem hitte – megrta nekem egy magnlevlben -; a komplett jobboldal krlrhgtt, mondva: „Ez lehetetlen, mi jl tudjuk, kicsoda Orbn Viktor!”. Aztn mgis megtrtnt. A dolgok kiszmthatk… A korbbi ktelkedk pedig azonnal rohantak nyalni – n maradtam a jv frkszsnl. Ez nem tl jvedelmez, viszont becsletes. Most mire tippelek? Ht a jezsuita atynak rszben igaza van. Sokig nem lehet kt vasat mrtani a tzbe: senki nem lehet egyszerre a np kedvence s hintapolitikusa. Nem szolglhatsz kt rnak is egyszerre: vagy a Mammont vlasztod, vagy Jzus Krisztust. A fldi s az gi karrier „egyszerre abszolvlsa” csak hi brnd, eddig mg senkinek se sikerlt. Neki sem fog. Vagy a httrhatalmat szolglja, vagy ezt a szegny, kisemmizett magyar npet. Vagy szakrlis kirlyfi , vagy szupranacionlis hamiskrtys. Ha most a npet vlasztja, biztos levltjk. Ha a globlis karriert, gy a np vltja le. Ha vacilll, ez a „gyankampny” fogja minden maradk hitelt tnkretenni…
Most egyet tehet, a nphez fordul jabb hitelrt. (Ezt is teszi.)
Ha nem kr elg hitelesen, - az sem segt rajta, ha kiderlne, hogy az Osztrk-Magyar Monarchia legitim trnrkse.
Igazi kirlynak kell lennie - klnsen, mert recseg-ropog az ni.
Ez az utols vlasztja, tbb mr nem knlkozik.
Vc, 2005. jnius 18.
Czike Lszl
|