Braun Róbert
2005.06.19. 19:13
Czike László
Braun Róbert
Televíziós szerkesztők, politikusok és politológusok unos-untalan azt hajtogatják, hogy a magyar politikai baloldalon tulajdonképpen nincs mobilitás, megújulás; kevés új arc tűnik fel, vagyis egyre csak késik az a nemzedékváltás, amelynek a rendszerváltás (1990.) óta már majd minden pártban régen le kellett volna zajlania. Nem vitatkozom ezekkel a nézetekkel, mindazonáltal Braun Róbert karrierje rácáfolhat ezekre - vagy esetleg rávilágíthat némely új összefüggésekre.
Braun Róbert cége, a Gaming Communications Kft. 2002. decemberében meghívásos közbeszerzési pályázaton megnyerte a Miniszterelnöki Hivatal által a Kormány egyes kiemelt feladataival kapcsolatos stratégiai kommunikációs szolgáltatásokra kiírt 33 millió forintos tendert. A megbízás többek között a miniszterelnök beszédeinek megírását is magában foglalta.
Mit tudunk meg az újságból Braun Róbertről?
Korábban az SZDSZ kabinetfőnökeként, illetve az „Index” internetes portál főszerkesztőjeként (vezérigazgató-helyetteseként) dolgozott, - emellett a Miniszterelnöki Hivatal tulajdonában lévő Millenáris Kht. Felügyelő Bizottságának is a tagja. 2003. februárjában Braun állami köztisztviselői (politikai) pályára lép, mikor Medgyessy Péter kinevezi a Miniszterelnöki Hivatal kommunikációját irányító helyettes államtitkárává.
Családja Nagyváradról települt át Magyarországra, a II. Világháborút követően. Tizenöt-tizenhat évesen - már saját elmondása szerint - engedély nélkül eltávozott otthonról, Amerikába. Ottani élete eseményei, tanulmányai, stb. nem ismeretesek; ám külön érdekesség, hogy például dzsungelharc-kiképzésben is részesült, Sri Lankán. Húszévesen ismét itthon találjuk; egyetemi tanulmányokat folytat az ELTE Bölcsészkarán, esztétika szakon. Korán elkezdi a politizálást, - alapító tagja az SZDSZ-nek, a Fidesznek és a Raul Wallenberg Társaságnak. Aktív szerepet vállal a ‘80-as évek végétől a rendszerváltó kelet-európai ‘mű-forradalmakban’; 1989-ben Bukarestben még egy szálloda ablakából Ceausescu tankjainak ágyúcsöveivel is farkasszemet néz, később személyes meghallgatáson is szerepel az Amerikai Kongresszus - a romániai forradalom körülményeit vizsgáló - alkalmi bizottsága előtt. Ezután Prágában tűnik fel, - Deutsch Tamással együtt. Egyetemi (György Péter tanszékén folytatott) tanulmányait követően - mivel perfekt beszéli az angolt - Dr. László András Co-Nexus elnök-vezérigazgató tolmácsa, illetve vele utazó személyi titkára lesz, gyakori külföldi útjain. Később a Co-Nexus Rt. egyik filiáléja, a Cserépfalvi Könyvkiadó Kft. igazgatóhelyettese, művészeti vezetője, szerkesztője lesz. 1993-1994. körül kilép, majd ‘szabadúszó esztétaként’ folytatja tevékenységét; a Kritika, a Beszélő és más lapok alkalmi cikkírója, de exkluzív önálló folyóirattal is megpróbálkozik, - Café Bábel címen. Egy éves amerikai, Soros-ösztöndíjjal fedezett egyetemi (Rutgers University) kutató munka után hazatérve, megpróbálkozik a politikusi pályával; előbb az SZDSZ fővárosi VII. kerületi képviselőjelöltje (nem választják meg); majd Pető Iván pártelnök, s később az SZDSZ kabinet-főnöke. Ekkoriban kezd Braun előadásokat tartani az ELTE Bölcsészkarán, ahol a ‘Holocaust’ tárgyat oktatja. Braun 4-5 évvel ezelőtt az egyik fő szervezője - marketing igazgatója - volt a Pepsi-sziget több napos nemzetközi könnyűzenei rendezvényeinek.
Braun Róbert - mint az életrajzából kitűnik - már ifjúkorában rendkívüli tehetségnek és hyperaktivitásnak örvendett, ami szinte előre vetítette a későbbiekben sasként szárnyaló politikai karrierjét.
A tehetség azonban - mint tudjuk - önmagában semmire nem elég; nagy adag szerencse és ‘isteni beavatkozás’ is szükséges a sikerhez, s a kívánt sorsfordulók rendre be is következnek...
Mint a HVG. 2003-ban vele készített interjújában olvashatjuk, „A (meg)komolyodás csak a bölcsészkar angol-történelem szakán kezdődött, az esztétikai tanulmányokkal fokozódott, s diploma után a Komoróczy Géza vezette hebraisztikai és asszirológiai tanszéken való 1991-es aspirantúrával tetőzött.” - „A holocaust-könyvem kibővített változatát adtam be (kandidátusi értekezésként), de filozófiai relativista történelem-szemléletemmel, úgy látszik, megbuktam. A magyar történészek legalábbis úgy ítélték meg: írásom nem tesz méltóvá arra, hogy a történettudományok kandidátusa legyek. Azt mondták, a mű túlságosan filozofikus. Így azután új opponensek felkérésével végül is filozófiából szereztem meg a kandidátusit
1995-ben felfigyel rá Pető Iván, az SZDSZ elnöke és kabinet-főnökévé teszi.
Ám Medgyessy Péter miniszterelnök sem bízta feladata teljesítését a véletlenre, amikor olyan profi cégekkel, mint a kampánytanácsadó Ron Werberé és olyan fiatal káderekkel is, mint Braun Róbert vette körül magát. 2003 márciusától kinevezi a Közszereplések Titkárságának vezetőjévé, miután már hosszabb ideje Braun írta vagy íratta a miniszterelnök beszédeit.
Braun erről így nyilatkozik: „Én már a rendszerváltáskor is baloldali-liberális ember voltam... Sosem akartam politikus lenni... Most is kommunikációs szakembernek tekintem magam... Üzletembernek se’ szívesen neveztem magam. Sosem csak az motivált, hogy a tulajdonosoknak több pénzük legyen, a számomra az következmény volt... Nem gondolom, hogy egyetlen ember agyából pattantam volna ki... Még nem gondolkoztam azon, hogy amit csinálok, milyen viszonyban van a hatalommal... Olyan ez most (mármint a miniszterelnök beszédeinek megírása, közszerepléseinek megszervezése), akár egy befektetés. Sokat tanulok, és a végén lehet, hogy még más hasznom is lesz belőle.”
Braun Róbert amolyan szürke eminenciás, afféle meghatározó háttérszemélyiség, aki idővel még előbbre, előtérbe is léphet. Ehhez minden szükséges adottsággal, „előírással” rendelkezik.
Czike László
|