Prfcik : Sndor Andrs levelezsbl |
Sndor Andrs levelezsbl
2005.06.19. 19:45
Rszletek Sndor Andrs s Czike Lszl
msfl ves levelezsbl:
1. Hatalom s forradalom
Az istenfl, a keresztny ember nem nagyon tud mit kezdeni a fldi hatalommal; nehezen, vagy sehogy sem igazodik el a politika tvesztiben.
Krisztus orszga ugyanis nem evilgi; a napi politika viszont nagyon is az: a hazugsg s az rmny, a cselszvs mvszete, - a hatalom lland ksrtse az egyre nagyobb bnk elkvetsre.
Czike Lszl (1996. XI. 8.): "Krisztus ta persze a legmodernebb valls a keresztnysg, - m minden egyes ember szuvern joga, ha 'vallsilag ms' kvn lenni, vagy ha meg akar maradni az egyistenhitnek egy trtnelmileg sibb szintjn. Ahhoz viszont senkinek/senkiknek nincsen joga/joguk, hogy egsz nemzeteket, orszgokat a liberlis hitetlensg mocsarba sllyesszenek: pnzzel, erszakkal s agymosssal a hitetlensget tegyk ktelez s intzmnyes vilg-vallss. Ez a fasizmus!
Amennyiben hihetnk Czre Blnak; mr a waterloo-i csata kimenetelt sem a rsztvev npek vagy hadseregek hite, rdeke, igazsga, vagy effektv ereje dnttte el, hanem valami egszen ms er. De mr a francia forradalom sem igazn tiszta gy, - sokkal inkbb a Stn felemelkedse, mint az egyn, a npek, vagy az emberisg kvzi-ntudatra bredse. Rvid konszolidcis idszakok utn mindig jra, megersdve tr vissza a Stn uralma. Ennek a borzalmas folyamatnak mlt vgkimenetele a XX. szzad trtnete. E szzadban mr egszen rvidek, s egyre rvidebbek a viszonylag csendes, haladnak tn idszakok. A kommunizmus ltrejtte s rlete, a hitleri fasizmus rmtettei, - mind, teljes egszben a Stn elkpeszt temben koncentrld hatalmnak megnyilvnulsai. A holocausttal a Stn Krisztus kereszt-ldozatt, s annak sszes valdi eredmnyt akarta egyszerre megsemmisteni, - ami hajszl hjn sikerlt is neki. Mindezek utn a ketts - valjban egysges (!) - USA-SZU vilghatalom ltszlag csendes (hideghbors) vtizedeiben, a "dialektikus bkeharc" leple alatt szrevtlenl jbl felnvekedett a Stn.
A szemnk lttra, mgis lthatatlanul felcseperedett az Antikrisztus, ltrejtt a pnz kizrlagos uralmn alapul trsadalmi rendszer, - beteljeslt Orwell rettenetes ltomsa. sszeomlott a szovjet birodalom, csak azrt, hogy az USA irnytsval az egsz Fldn egyeduralkodv vlhassk a liberlis (!) vilg-kommunizmus. A magyarorszgi rendszervlts taln a vilgesemnyek fkusza, taln az egyik utols esly (lehetett volna) arra, hogy ez a fldi vilg esetleg teljes egszben mgiscsak elkerlhesse a kzeled Armageddon-t, vagyis az Apokalipszist. Az SZDSZ ktsgtelenl rendszeridegen a magyar politikban. Viszont szerintem vlaszti rdekeit kpviseli, - a kozmopolita vilgprtt. A magyar vlasztk minimum 10-15 szzalka ugyanis a kozmopolitizmusban, a vilgkormny korltlan magyarorszgi uralmnak megvalsulsban rdekelt. Nehezen rom le: de valsznleg sokkal ersebbek, mint mi, nemzetiek. Mit lehet tenni?! Kollaborlni, besncolni, vagy harcolni az utols lehelletnkig: vllalva mg az esetleges ‘rtelmetlen’ mrtromsgot is. Krisztus felvilgostott bennnket, hogy orszga nem e vilgrl val, valamint hangslyozta az let szentsgt. Sosem mondta, hogy mindenki kteles kvetni az keresztldozatt, plne nem bztatta az emberisget a kollektv ngyilkossgra. A Stnt az egyn maximum a horrorfilmekben gyzheti le; valjban azonban a Stn egyedli mlt ellenfele az Isten. Ha istenes letet lnk, Isten bennnk lakik, s nem engedi belnk frkzni a Stnt, - gy vdekezni azrt kpesek vagyunk. De a Stnt transzcendens rtelemben megtmadni s legyzni egyedl Isten kpes, ez az privilgiuma. Ms dolog az Antikrisztussal dacolni, - vele taln rdemes s lehetsges. Slyos dolgok ezek, mindenki sajt lelkiismerete szerint dnti el, mit csinl. Hatrozottan az a vlemnyem, hogy tl sokat nem lehet ugrlni. Kptelensg bkben egytt lni a multinacionlis cgekkel, a multi-kultrval, a torz mssg-kultusszal, a Coca-Colval, az AIDS-szel, a Hit Gylekezetvel, az Internettel, - s ekzben mgis megprblkozni kirekeszteni a vilgpnzt, a vilgkormnyt s mindentt hangyaknt ott nyzsg gynkeit."
Sndor Andrs (1997. I. 17.): "Elkeseredsed rthet, de nem clszer. Kb. 1942-tl kezdve Magyarorszgon minden tisztessges rembernek tmve voltak a fikjai. Ezt itt meg kell szokni, vagy meg kell szkni, de ma mr ez sem lehetsges, mert nincs 'szabad vilg'. Az egsz vilg fogoly. n is azon veszem szre magam, hogy mindinkbb egy sajt bels szabad vilgot teremtek magamnak s baktatok kifel a nagy Babilonbl, holott ezt az apokaliptikus felszltst a kifutsra mg 1994-ben sem tartottam aktulisnak. Tegnap este lttuk a Honfoglalst. Vegyes rzelmeim vannak. Kamerval festett, nagyon szp mozg fresk, de ltszik, hogy nem volt pnz elg statisztra, s gy tven magyar hajtotta vgre az egsz honfoglalst. Kr volt rpdot egy taljnnal jtszatni, aki, ha megfeszl, sem tud magyar lenni. (Mirt is tudna?) Zenei struktrja nem pentaton, s gy nem korh. Felesgem szememre hnyja, mirt keresek csomt a kkn. Deht ez olyan kka, mely tele van csomval, legfeljebb gy tehetek, mintha sma lenne. Mindazonltal nem lehet elg hlsnak lenni a ksztinek, Isten ldja meg ket. Megtettk, amit csak tudtak. Bethlen Gbor mdjra kell politizlni. Ha a magyar tllshez ppen a trkn keresztl visz az t, ht Isten neki, fejedelemm vlasztatom magam a trk katonk gyrjben, azt csak n tudom, hogy sohasem a szultnt fogom szolglni (de hadd higgye).”
Czike Lszl (1997. I. 31.): "Amit Bethlenrl mondasz, nagyon rdekes, s azt gondolom, hogy mlyen igaz - egyesekre. Ez lelkialkat, szemlyisg, valamint idegi trkpessg krdse - legfkppen j gyomor kell(het) hozz. De nem hiszem, hogy n kpes lennk effajta intellektulis-taktikai kettsjtkra. Sosem tudnm hitelesen eladni, hogy sztrolom s hven szolglom az - esetleg Orbn Viktor nev - fikdikttort, mikzben valjban msknt gondolkodom, ms clok mozgatnak, s taln egybknt sem hiszek az egszben. Az a baj, hogy n alapjban vve nem hiszek sem a monarchiban, sem a demokrciban, sem a liberalizmusban, - de persze anarchista sem vagyok. Egyedl Jzus Krisztusban hiszek, az orszga azonban nem e vilgrl val. Csak vgszksg esetn szletnek olyan uralkodk, akik nemesek s npiek is egyszerre, akik tudvn-tudjk, hogy uralkodsuk legfontosabb clja az orszg els embereknt is Isten szolglata. Sajnos, Mtysok ritkn szletnek. A jelen Magyarorszgnak igazi nagy krdse ppen ez: vgszksg ll-e fenn? Mert ha igen - a helyzet nagyon gy fest! -, akkor kell egy Mtys, s ezrt lesz is egy Mtys. Isten - Deus ex machina - ugyan nem irnytja kzvetlenl a vilgtrtnelem folyst, viszont konvergensre tervezte az egszet! Az emberi trsadalom fejldsben - mint ahogy mr a koacervtum-cseppben is ott szunnyad a radilis energia: az let! (Chardin) - a meghatroz trvnyszersg a kzeleds Jzus Krisztushoz, Istenhez, a kollektv dvzlshez. Namrmost lehet, hogy tl hirtelen s mersz logikai absztrakci, de n kizrtnak tartom, hogy Isten ltalban is lemondjon a nemzetek sokflesgrl, konkrten a magyarsgrl. Francis Fukuyama nem volt egszen hlye, amikor azt rta, hogy a liberlis demokrcik megvalsult vilghdtsval vget r(t) az emberi trtnelem. De nem tudta, hogy mit rt le!
Az emberi trtnelem els szakasza Krisztus megszletsig tartott. A msodik szakasz - Fukuyama trtnelme - Krisztus jabb eljvetelig tarthat. A liberlis demokrcia dominnss vlsa, megvalsult vilguralma szksgszeren az egykzpont, centrlis hatalm, egysges vilgllam kialakulshoz vezet, amely elkerlhetetlenl a npek, a nemzetek olvaszttgelye lesz. Ez ellen lehet, s kell is kzdeni - Isten neknk taln ppen ezt szabta prbattell! -, m a tendencia vgrvnyes. Aki a zg-habz radatban kaplzva-evicklve rzi-hallja a kzelg zuhatag (a vzess) morajt; tudja, hogy nincs kit, s ezrt ktsgbeessben kromkodik, szidni kezdi Istent, majd a felesleges rugdaldzs erfesztseitl kimerlve eszmlett veszti - annak hite kevs, az a Biblia szavaival lve kicsinyhit. Amikor minden remny elveszni ltszik, amikor mr minden kzdelem remnytelennek tnik, amikor az Antikrisztus hatalma delelre hg, amikor a nemzetek mr felolddni ltszanak a Coca-cola olvaszt-tgelyben, amikor Fukuyama trtnelme vget r: akkor msodszor is eljn Jzus Krisztus.
A feladatunk ppen az, hogy "egy jkori Mtyssal" az lnkn megmentsk a magyarsgot, hogy az mg ltezzen, amikor Krisztus eljn tlni eleveneket s holtakat. Mg nem egszen rtem, hogy ez az egsz mirt fontos, de tudom, hogy igazam van. Taln azrt, mert az dvzls misztikus hierarchijban valami mdon kln-kln is ltezik az egyni, a pros, a csaldi, a nemzeti, valamint a kollektv emberisgi dvzls is."
Sndor Andrs (1997. III. 12.): "A sztessre hajlamos magyarok nmaguk kzl sohasem tudtak kirlyt vlasztani. Az rpd-hz mg az llami lt elttrl eredt. Kihalt, - azutn mr Npolyba mentek kirlyrt. Aztn Luxemburgba. Akkor vlasztottak egy erdlyi populistt, azt is megbntk, rgtn mentek Lengyelorszgba kirlyrt, azutn Bcsbe (Zpolya nevetsges volt). Avval be is vsroltunk, a Habsburgokra rment az orszg. (Eurpa lzeng ritterrl, Otto von Habsburgrl mindig Dek Ferenc bekpse jut eszembe: 'Akinek a szl leftta a kalapjt, nem tud olyan mltsgosan futni utna, hogy nevetsgess ne vljk.') Az az Isten klns kegyelme, hogy 1989-ben Soros annyira nagyvonal nem volt, hogy hazateleplt volna (nem adva fl nyilvn a newyorki lakst sem), elnkk vlasztatvn magt (egy prezidencilis rendszerben, persze): ide a rozsds bkt, hogy a magyarok lelkesen megvlasztottk volna, akr zonpajzsra emelvn. F, hogy nem hazulrl val s nem kell megpukkadni az irigysgtl: mrt , mrt nem n. Az a baj, hogy ezt mr a Moszad is tudja. gy jtszik velnk a Moszad, mint most itt az elszobban Picur, j reg Mirci komm fia, a rzsaszn gumigolyval. Beleszmtja a Vilgbankot is, annl is inkbb, mert ott is van 'kc'-ja."
Czike Lszl (1997. III. 16.): "Ne haragudj, de kicsit vitatkoznom kell Veled! Nem hiszem ugyanis, hogy a magyarok nmaguk kzl sohasem tudtak kirlyt vlasztani. Inkbb azt gondolom, hogy a magyarsg - mint hagyomnyos pusztai np - hossz vszzadokon t problmamentesen s kivlan megoldotta sajt vezreinek folyamatos utnptlst, ami a krpt-medencei letelepeds utn sokkal nehezebb vlt, hiszen megvltozott, j kvetelmnyekhez, mdszerekhez kellett igaztani a np vezetst is. Fel kellett pteni az eurpai feltteleknek megfelel llamot, amelynek a megteremtsben s mkdtetsben a magyar nemzetnek s vezetinek nem volt tapasztalata. Ezzel egytt a magyarsg a termszetes kivlasztds rvn olyan kirlyokat s vezetket termelt ki magbl, mint pldul: Szent Istvn, IV. Bla, Szent Lszl, Hunyadi Jnos, Mtys kirly, Rkczi fejedelem, Szchenyi Istvn, Kossuth Lajos, Dek Ferenc, Nagy Imre, stb. Hunyadi Mtyst kifejezetten kzvetlenl a magyar np vlasztotta kirlyv, s egyltaln nem vlasztott rosszul. A trft rtem, de Sorost szerintem soha nem emeltk volna zonpajzsra!"
Sndor Andrs (1997. III. 19.): "Fiatalon Fekete Gyula is, n is komolyan hittnk a kollektivits elsbbsgben az emberi csoportkultrban. Abban nttnk fel, hogy 'nekelje el a keresztyn gylekezet' (reformtus liturgia), s nem abban, hogy 'nekeljtek el, keresztyn atymfiai'. A kt szlssg a kzgazdasgi szfrban egy gzsbakttt, brtnbe zrt np bels impulzusait fejezi ki. Amikor a mrianosztrai, meg a vci fegyhzban ltnk, minden zrkban kt prt volt: az egyik szerint ki kell trnnk s ezzel fellrmznunk a vilgot, a msik szerint mennl hamarosabb amnesztira kell jtszanunk. Volt mg egy vgylom: 'jnnek a jenkik a csokoldval'."
Czike Lszl (1997. III. 16.): "Ez a koalci mr rgta ltvnyosan - ulti-nyelven - betlit jtszik, legfbb clja, hogy a 'korg gyomrok forradalma' kirobbansnak idpontjt ttolja a kvetkez ciklusra. Torgyn s az FKgP kivlan alkalmas a bnbak szerepre, nhny hnap utn hatalmasat bukhatnak, s gy a vllukon elviszik a spontn npfelkels balhjnak teljes diumt. Ezrt aztn ha Orbn Viktornak van egy cspp esze, sosem lp koalciba az FKgP-vel. Ha mgis megteszi, akkor egytt buknak: s szinte azonnal visszatr a kommunizmus, ahogy szokott. Ezek a valdi realitsok, illetve a vals veszlyek. Kt megalapozatlan, zavaros, irrelis - radsul ellenttes! - gazdasgpolitikai koncepcibl semmilyen vegytsi arnyban nem lehet egy jt sszetvzni."
Sndor Andrs (1997. III. 19.): "Mr az Egri Dohnygyrban mondtam: Kdrk arra jtszanak, hogy az utnuk kvetkez garnitra vigye el a balht. Nos, Antallal el is vitettk. Most msodszor akarjk megcsinlni ezt a bamba magyarokkal. Aknamez-telepts ostoba magyarok szmra, akiknek mindent megr, hogy 'egy nyron t tncoljanak'. Megint azt mondom: kirlyt vlasztani maga kzl a Gens Hungarica sohasem tudott. Az viszont igaz, hogy kivteles pillanatokban (honfoglals, trk invzi, nmet invzi, forradalom, modernizlds-polgri talakuls) kinttek a nemzetbl hivatott vezetk. Nagy Imre, sajnos, nem az volt. t a krlmnyek sodortk oda, jindulat volt, de nem vezr. Az volt viszont Hunyadi Jnos, Zrnyi, Kossuth. Igazn hiteles knyv 1956 trtnetrl nincs. Ha mindet elolvasod, amit rla rtak, sszerakhatsz magadban egy kpet.
Sndor Andrs (1997. IV. 10.): Stumpf Istvn azt mondta Csurkrl a Magyar Nemzetben, hogy a szmra olyan, mintha kis csapatval, egy nemzetiszn zszlval ott llna a barrikdon s tzelne, mikzben a globlis pnzmaffia tankjai mr krlvettk a barrikdot. Mindig 48-as voltam, s tbb negatvumt soroltam magamban 67-nek, mint pozitvumt. Ki tudja, nekem van-e igazam, azt gondolom, az, hogy n gy rzem, hogy n a magam igazrl vagyok meggyzdve, nem jelent semmit. A 48-assg egyfajta alkat. Csurka is 48-as, csak trelmetlenebb, mint n (noha n sem vagyok ppen a trelmessg emlkmve). Az is lehet, hogy anakronisztikusak vagyunk, de 60 ven tl az ember mr nem tud gykeresen megvltozni. Vannak persze vnlnyok, akik idsecskn is vlegnyvr menyasszonyok. Node itt nem is arrl van sz, hogy lehet-e kiegyeznie kt ernek, mely nem br egymssal. 67-ben kt keresztny trsadalomrl volt sz (teht azonos neveltetsekrl), amelyek kzl az egyik flnyben volt ugyan, de nem akkorban, hogy lemondhatott volna a msiknak a tmogatsrl nla ersebb ellenfelekkel szemben. Most ms a helyzet. Az egyik meg akarja lni a msikat, amely ki van szolgltatva neki."
Czike Lszl (1997. IV. 13.): "Abban tkletesen igazad van, a megalzottsg egy bizonyos fokn tl - vagyis 'brmi ron' - bizony mr nem rdemes lni sem. Aki teljesen elveszti az nbecslst, az undort vglnyknt li le htralv lett. Ilyenkor mindig Spartacus jut eszembe, akiben a megfelel pillanatban azonnal 'feltmadt' a tli lmot szunykl emberi nrzet. A vrva vrt meg-felel pillanat eljttig csak a biolgiai lnivgys, az letsztn mkdtt a ltszlag remnytelen jvj rabszolgban. A hangsly a 'megfelel' szn van. A mostani pillanat nem megfelel. Mostanban gyakran idzik Antall Jzsef hres mondst: 'Tetszettek volna forradalmat csinlni!'. Bks polgrok ugye nem akarhatnak forradalmat. Antall Jzsef beteg-cinikus hangslya a 'tetszettek volna' kittelen lehetett, - ugyanis, ha nem tetszettek, akkor most mr tessk tisztessgesen vgigcsinlni az n. 'bks rendszervltst'. s, mivelhogy nem tetszettek - hiszen az urak a forradalom lehetsgtl is finnysan elfordultak! -, ht tessenek vgrvnyesen letenni rla. Ez az! A megfelel pillanat tovaszllt, akr egy szabad madr... Nem hiszem, hogy tvednk: Antall 'profi' volt, Csurka csupn jszndk, m nfej 'amatr'. Antall 'ki volt kpezve' arra, hogyan kell gyesen manverezve elkerlni a forradalmat, Csurknak forradalomcsinl 'kpzettsge' nincsen. Hatrozottan az a vlemnyem, hogy a forradalmakat a trtnelemben minden esetben mvileg gerjesztik, vagy 'menet kzben' lnek a nyakra (pl.: Lenin, Kun Bla, Szamuely, Rkosi), folyamatosan manipulljk s irnytjk (mint: Robespierre s Danton), majd a vgn szpen el-, illetve vrbe-fojtjk (lsd: Windischgraetz, Haynau, vagy Kdr). Jzus volt a trtnelem egyetlen forradalmra, akinek a forradalma kzvetlenl nem fakasztotta srn embertrsai vrt, 'csupn a sajtjt' ontotta az Isten brnya, azt is rettnk, emberekrt. Embervrt ontani senkinek nem llhat jogban, mgoly' magasztos clokrt sem. A forradalmr tbbnyire rtatlan ezrek vrt ldozza fel a sajt maga ltal elkpzelt eszmkrt, m idei vajmi ritkn igazoldnak. Egy rab-szolganpnek trtnelmi joga (akr vszzadokon t is) jhiszemen 'brgynak' lenni/maradni, senkinek sincs joga nknyesen, nhatalmlag, plne rossz id-pontban forradalomba vinni t! Brmely nemzetnek alapvet feladata - joga s ktelessge - t-s tllni a trtnelem viharait. Nem juthat el Istenhez az a nemzet, amelyet ppen nyughatatlansga miatt irtanak ki. A rabszolgasg 'jobb', mint a hall. A magyar tipikus rabszolganp, mert nem tud uralkodni msokon, hiszen mg sajt magn sem (kiemels: Tled). Nem az a krds teht, hogy rab-szolgk maradjunk-e, hanem az, hogy: ki alatt, s milyen krlmnyek kztt?"
Sndor Andrs (1997. IV. 17.): "rlk, hogy jszndknak ltod Csurkt. Ez mostmr szltben gy van (ezt mr csak a leghisztrikusabb judeoncik vonjk ktsgbe, akik az akasztst kvetelik a hallbntetst nem ismer orszgban, nomeg Surjn, a derk keresztny); mostmr csak amatr, kor-tveszt, sajnlatra mlt hibbant. Ez mr halads. Lehet, hogy Antall 'profi' volt (mbr ezt ktlem), de igaza Csurknak volt, az amatrnek. A politikban az amatrk tisztessges emberek, a profik pedig szlhmosok. 'Mondjtok meg annak a rknak!' - zent Jzus Herdesnek. Majd amikor megtltetik egyszer ez a kor, a kortvesztk fognak igaznak talltatni, mert a kor Isten-, ember- s letellenes volt. Ha pedig ez gy van, akkor mi sem termszetesebb, mint megtagadni az Isten-, ember- s letellenes kort. Ne haragudjl, de a forradalom nem azonos a vront lzadssal. A valsgos forradalmak nem msok, mint ugrsszer bekvetkezsei egy gykeres vltozsnak, amely egy folyamatban, a rgi rendszer burkban megrt. Vrontst mindig a rgi rendszer kedvezmnyezettjei kezdemnyeznek (bcsi kamarilla, Ger, Zsukov, stb.). Ktsgtelen, nlunk most nincs forradalmi helyzet, csak elkesereds, s rossz esetben trs-zzsra val hajlam trelemvesztsbl eredleg. Ez nagyon rossz lenne. No persze, knny nekem. Akkor vlna el az iz a mjtl, ha most lennk 50 ves!"
2. Nemzeti tpeldsek Orbn Viktorrl
1996. mjus 21-ikn rott "Nylt levl Orbn Viktorhoz" cm cikkem vglis "Orbn Viktor szupersztr" cmmel jelent meg a Demokratban, augusztus 8-ikn. Folytatsa, "A Torgynok fejedelme" (1996. augusztus 18.) viszont soha sehol nem jelenhetett meg. Sndor Andrs, mikzben kitnnek tartotta a cikk gondolatmenett, slyos hinyossgot - "fehr folt maradt benne egy nagyon-nagyon jelents politikai tnyez!" - fedezett fel az albb idzend szveg-rszben, melyet egybknt n anno Bencsik Andrsnak, a vitanyit cikkemre rott vlaszbl idztem...
gy kezddtek a levelezsnkben foglalt tpeldseink Orbn Viktorrl.
"n sem tartom relis alternatvnak azt a megoldst, mely szerint trelmesen vrjunk addig, mg egy Antall Jzsef, kzvetlenl az 1998. vi vlasztsokat megelzen, teljes fegyverzetben elnk nem ugrik. Ez a 'spontn elugrs' mg egyszer nem fordulhat el, msrszt mi minden szrmazott abbl is..."
Sndor Andrs (1996. XI. 1.): "Antall a valsgban nem spontnul ugrott el, hanem egy 1985. ta szisztematikusan vgrehajtott kivlaszts eredmnyeknt, amikor ugyanis az SZDSZ amerikai fnkei kivlasztottk a szba jhet, klnbz irny vezetket a majdani tulajdonosvlts idejre (amikor is Magyarorszg Gorbacsov tulajdonbl tmegy Bush tulajdonba), brmilyen vlasztsi eredmny esetre. Antall Jzsef volt a kisgazda-jellt, de mivel a Kisgazdaprt nem fogadta be, tmanipulltk az MDF lre, - ha tetszett a tagsgnak, ha nem. Ami teht a gondolatmenetedbl kimarad(t), az az orszg fgg helyzete egy bizonyos transznacionlis pnzcsoporttl s az ezzel ssze-fondott radiklis zsid nacionalizmustl. Mert amikor Jeszenszkyk-Szabk kivltak az MDF-bl, ezt egyenesen a fentiek szolglatban tettk, abban a remnyben, hogy kapnak tlk majd valamifle szerep-alamizsnt, hiszen Bronfmanknak-Sorosknak nemzsid kiszolglkra van szksgk. Krem, prblja meg ebben az sszefggsben is tgondolni Orbn Viktor esetleges miniszterelnki szerept. Ezzel vletlenl sem akarom mondani, hogy O.V. alternatvja Torgyn."
Czike Lszl (1996. XI. 8.): "Csurka Istvn rta a Frumban Orbn Viktorrl, hogy minden rajta mlik: megtartja, vagy eldobja Antall Jzsef staftabotjt. Azt hiszem: a dolog valahol tnyleg ilyen egyszer. Ugyanaz az ember meg is tarthatja, illetve el is dobhatja. A (vlasztsi-vltoztatsi) lehetsg Antall eltt is nyitva llt, m - mint tudjuk - nem lt vele. A napokban hallottam a hirt: Orbn Viktor tallkozott Torgyn Jzseffel, akivel megegyeztek: Orbn lemond a miniszterelnksgrl, viszont gy lesz Torgyn klgyminisztere. Nekem is vannak komoly ktsgeim azirnt, hogy vajon Orbn Viktor elvllalja-e a sors ltal re osztott kegyetlenl nehz szerepet, vagy sem. Egyelre gy nz ki, hogy nem. A ‘trtnteket’ (rtsd: titkos megegyezs) Bencsik gy rtkelte: ‘Ltod? A becsvgy Orbn lepaktlt Torgynnal, mert karrierizmust a klgyminiszteri szk is kielgti!’ Szerintem a dolog ennl sokkal bonyolultabb. Valaki klfldrl figyelmeztethette Orbnt, hogy a szocil-liberlis krach utni balht mg vigye el Torgyn, s csak azutn jhet el az ideje. Az SZDSZ szerepe itt ktirny lehet. Megprbljk kompromittlni Orbn Viktort, m ha Orbn hajlthatatlan: igyekeznek trbecsalni t. Lehet, hogy lpre megy. Mindenesetre az gy nem lefutott, valsznleg kszldnek is mr a street-fighterek. gy gondolom, hogy Orbn Viktor szemlyes becsvgya - hozz mg vitathatatlan politikai tehetsge - olyan nagy ‘elny’, hogy a jelenlegi meznyben gyakorlatilag verhetetlen. St, csapdba csak gy eshet, ha megszdl s megfeledkezik a ktelez vatossgrl.
A trtnsek azt bizonytjk, hogy nagyon is vatos. vatosabb, mint amilyennek nmagtl szabad volna lennie... Taln Orbn Viktor esetben minimalizlhat minden kockzat. Nemcsak ravasz s becsvgy, hanem helyn van az esze is. Dikttornak tnik, de csak azrt, mert igazi urainak az egyetlen kivlasztottja. Ezek az urak pedig bizonyosan nem az SZDSZ-ben lnek. Az SZDSZ szerintem egybknt is sztesflben van: az eredeti kemny mag "legflelmetesebb" tagjai tancstalanul forognak a sajt tengelyk krl, mint megannyi kering dervis. jabb urak jnnek, szoldabb kiadsban...”
Sndor Andrs (1996. XI. 20. - "Felh-arcok" cikkbl): "Nos, ha Csurka nem uralmr-tpus, ezt Giczyrl s Lezskrl mg inkbb el lehet mondani. Szab Ivn nem vezet, hanem specialista, Jeszenszky pedig tipikus msodik ember, br a becsvgya nem kznsges. gy marad a meznyben a kt rmel nv: Torgyn s Orbn. Szegny ember vzzel fz. Mindkett mgtt jelents erk vannak: Torgyn mgtt a tmegek, - Orbn mgtt a nemzetkzi hatalmak. Torgyn Antall antiplusa, Orbn Antall ldst brja. (Ennek ksznheti a klhatalmi tmogatst is.) Torgyn kzeledik a hetven fel, Orbn fiatal. Torgyn mindenestl plebejus npvezr-jelensg, Orbn Viktor intellektulis. Mgtte klfldi fiskolk s a "Liberlis Internacionl" tekintlye is ll. A neve az egyszer parasztoknak s a Hornban csaldott "kdrinus" kisember-tmegnek mit sem mond, annl inkbb van eslye megszerezni az rtelmisg bizalmt. Torgyn az rtelmisgnek ellenszenves, de orszgszerte bizalmasan "jzsibcsizzk" t a paraszti s ktsgbeesett kisember-millik. Mind a kett szomjas a hatalomra, de kln-kln egyik is, msik is Tantalos marad. Nem mond-e nagyon sokat, hogy a maga egyvsival mindkett illeszkedskptelen (szmtgpes tolvajnyelven: "inkompatibilis")? A hangslyozottan (br kiss felletesen) nemzeti-konzervatv Torgyn Jzsef nemcsak a nemzeti-radiklis Csurktl hatroldik el, de a nemzeti-konzervatv MDF-tl is; - a liberlis Orbn mris "aljas s gyalzatos" jelzt kapott azoktl, akiket Soros indtott vele egytt el: a szabaddemokratktl. Mrmost, ha ketten nyjtzkodnak a hatalomrt, de egyik sem ri el, a hatalom azt is megri, hogy egyms vllra lljanak. S mikor mr a gymlcst leszaktottk, majd megmrkznek. Az kori Rma mr produklta ezt a modellt: a kt rivlis ideiglenesen trsul s maga mell vesz egy pnzembert; - azutn egyms ellen fordulnak, s az ersebbik (a "jobb politikus", illetve a pnz tmogatottja) gyz. Ezt a modellt neveztk el triumvirtusnak. Az els volt Ceasar, Pompeius s Crassus, a msodik Octavianus, Antonius s Lepidus. A rendszeralkot hatalom krdse Caesar s Pompeius, illetve Octavianus s Antonius kztt dlt el. Akrmilyen perverznek hat: lehetsges-e egy olyan fellls, hogy miniszterelnk Torgyn, klgyminiszter Orbn Viktor? Lehetsges! Nem errl lmodunk (mr csak azrt sem, mert ez csak akkor kerlhet kzel a realitshoz, ha az agresszv kls erk is integrljk terveikbe), de rvid tvon a relik ersebbek, mint az lmok.”
Czike Lszl (1996. XII. 8.): "Vgre megkaptam a FIDESZ-tl 'A polgri Magyarorszgrt' vitairatot, s jelenleg tanulmnyozom. Nem vicc: tnyleg majdnem olyan, mintha Csurka Istvn rta volna! Az rdg ilyen gonosz lenne, hogy tkletes plgiumot kvet el?! n csak a kvetkezket nem rtem: minden, sokvtizedes eltvelyedst megbocstjuk Pozsgay Imrnek, st ssznemzetileg tiszteljk, csodljuk s visszasrjuk (?) Antall Jzsefet, komolyan el tudnnk kpzelni a miniszterelnki brsonyszkben Torgyn Jzsefet, minden tovbbi nlkl elfelejtjk 'azt a bizonyos alrst' Csurka Istvnnak, mint tkozl fikat visszavrjuk 'a kzs nemzeti ellenzki akolba' Jeszenszky Gzt, Knya Imrt, Kulin Ferencet, Szabad Gyrgyt, pedig k erejk teljben, kpessgeik tet-fokn kvettk el slyos tvedseiket! De mr nem tudjuk megbocstani Orbn Viktornak, hogy fiatalon-retlenl-tapasztalatlanul egykor-egyszer flrevezettk, illetve hogy vekkel ezeltt jhiszemen 'elfogadta a Hall Cskjt'?! Errare humanum est! Mirt nem bocstjuk meg neki, hogy akkor tvedett, s mirt nem hisszk el, hogy most megvltozott?! Mirt nem ll kzs rdeknkben, hogy megbocsssunk neki? Csak, mert liberlis? Nem volt-e vajon zig-vrig szabad-elv Kossuth Lajos, Szchenyi Istvn, Petfi Sndor s Dek Ferenc?! Az MDF hal porban is 'jaj’be szp', - a virul-nemzetpt FIDESZ pedig 'helybl bds'? Eslyt sem adunk Orbnnak - neki nem!? Ki rti ezt?! n nem.”
Sndor Andrs (1996. XII. 11.): "Nem arrl van sz, hogy 'nem bocstunk meg' Orbnnak. A Soros-indttats a teherttel. Persze, ez a bizalmatlansg gyenglben van. J volna, ha egyszer sajt rdekben ltvnyosan felldozn 'sajt rdekt'. Ez olyan hsi hall a csatatren, amelybl azonnal feltmad s mg sorakozik mindenki! Knykat, Jeszenszkyket nem vrjuk vissza, ezek gennyes alakok, s undortbbak, mint az SZDSZ-esek, mert azok legalbb nylt ellensgek. Nem srjuk vissza Antall Jzsefet. Csurka 'alrsa' nem okvetlenl bn. Legfeljebb nav volt, mert azt kpzelte, hogy az egyik farkassal veri agyon a msikat, mint Toldi. Mg nem tudhatta, hogy minden t Rmba, illetve a Balzac-utcba vezet (ott lakott Aczl).”
Czike Lszl (1997. I. 31.): "Meggyzdsem, hogy valdi nemzeti egysg nlkl ugyanez a koalci nyeri az 1998-as vlasztsokat. Az egysg megteremtshez egy nagyformtum, fggetlen, ers frfira van szksg, aki a politikai tmeg-vonzs centruma, egyezmnyes miniszterelnkjellt, ksbb miniszterelnk lesz. Orbnnak s Torgynnak meg kell egyeznik egymssal. A nehzsg az, hogy az egyezsgnek csak olyan tartalommal volna szabad ltrejnnie, hogy: Orbn Viktor a miniszterelnk, Torgyn Jzsef pedig legfeljebb (belgy)miniszter. Erre azonban mg nem rtek meg az erviszonyok, br szerintem mr nem kell sokat vrni. Ezen az egyetlen dolgon mlik a nemzeti egysg."
Sndor Andrs (1997. III. 12.): "Ltre kellene jnnie az tkpes s bizalom-felhalmoz egysgnek. A sors embernek, semmi ktsg, a te 'Gyzd’ ltszik, s ezen nem vltoztat az, hogy n el vagyok-e ragadtatva tle, vagy sem.”
Czike Lszl (1997. III. 16.): "A sors embere - 'vgre' Te is ltod! - valban Gyz! Szerintem ezzel mr Lezsk s Giczy is megalkudott, a kt Ivn mr rgen jl ltja (Deutschnak mg sznnak ugyan egy epizd-szerepet!), Torgyn sem dughatja homokba a fejt. A radiklis nemzetiek (MIP, KDNP?) egyetlen eslye lehetne, ha felfedeznk Orbnt, s mindent elspr kampnyba kezdennek a nemzeti egysg megteremtsrt, amelynek prtoktl fggetlen termszetes vezre Orbn Viktor. Az egysg vgs arculatt az hatrozhatja meg, aki 'a feltalls' eredeti joga. ppen ezrt srget az id. A nemzeti egysg, s vezetje Orbn Viktor nagymrtkben olyann fog fejldni, amilyenn a mai s a holnapi llapotokhoz val igazods knyszerti. Lnyegben ezrt nem rtem a magyar politikt! Nagy igazsg, hogy a szabadsg a felismert szksgszersg. Ehelyett a nemzeti ellenzki tbor folyamatosan knnyelmen s ellentmondsosan pt-cselekszik. A FIDESZ tocsikol, az FKgP pedig igyekszik rlni a gazdatntetsek nyakra, a Npprt a npet keresi, a KDNP nazonossgt kutatja, az MSZP npi szrnya mr a frakcizsrl is lemondott, az MDF a lakitelki mozgalom sszeurpaiv tereblyestsn fradozik, a MIP pedig tizenhetedszer hirdet szigor tletet a kormnykoalci felett. Csupa impotens ptcselekvs! Holott, mi lenne a feladat?
- Kell-e srgsen nemzeti egysg? - Kell!
- Ltrejhet egyezmnyes-egyetlen miniszterelnk-jellt nlkl? - Nem!
- Van-e erre alkalmas szemly? - Van!
- Hny van? - Egy!
- Ki az? - Orbn Viktor!
- Mg lljunk-e, egysgesen, valamennyien? - Igen!
- Felkrjk-e, megkrdezzk-e egytt, hogy elvllalja-e? - Igen!
- Tehet-e mst, mint hogy elvllalja? - Nem!
Tiszta szmtgpes igen-nem dntsi mechanizmus. De nem a np tehet arrl, ha ez nem lp mkdsbe. Az egyhelyben topogsrl kizrlag Torgyn Jzsef, Giczy Gyrgy, Lezsk Sndor, Szab Ivn, Latorcai Jnos, Ispy Tams, Surjn Lszl, Pozsgay Imre, Szrs Mtys s Csurka Istvn tehetnek, mert k ennek az elkpeszt abszurd rmdrmnak a rendezi s a legfontosabb szerepli is egyben. Mindegyik a hatalom lettemnyesnek hiszi magt. Folyamatos pt-msorrl gondoskodnak, mikzben az orszg lassan sztesik. Orbn Viktort vglis meg fogjuk vlasztani miniszterelnknek. Nem azrt, mintha tkletes lenne, nem azrt, mintha lenne a 'legkisebb rossz', nem azrt, mintha a sok j kzl lenne a legjobb, hanem mert (az eslyesek kztt) az egyetlen, aki a feladat megoldsra alkalmas. A problma inkbb az, hogy hogyan rtessk ezt meg a 'tbbi rintettel'; - s mit csinljunk a FIDESZ-szel, amely placentnak j volt, de most mr le kellene vlasztani az jszltt kirlyrl."
Sndor Andrs (1997. III. 19.): "J, j, ott egye fene, jjjn ht az a hres-nevezetes Orbn Viktor! Mgsem lenne j tlsgosan korn megegyezni benne. Legalbb a lehet legkevesebb ideje legyen a Moszad-gynksgnek clzott aknateleptsre. Vrhat, hogy 'elszabadul a pokol', mert ennek az orszgnak nincs vezetse, ez olyan, mint egy autbusz, amelynek a vezetje szvinfarktust kapott, viszont a Moszad tvirnyts pokolgpei bent vannak, s akkor robbannak fel, amikor a tvolbl rdiutastst adnak, akik elhelyeztk ket."
Czike Lszl (1997. IV. 13.): "Orbn egyltaln nem romlott, s elg okos ahhoz, hogy ne legyenek illzii. Ms a baj vele, az, hogy mnikusan ‘retteg’, nehogy szlsjobboldalinak blyegezzk a libersok. Azt hiszi, nylt sznvalls nlkl is gyzhet. Ez nem illzi ugyan, viszont elkpeszten kockzatos ksrlet. n azt hiszem, ez a dolog lnyegileg knyszerplyn mozog: (1) Az SZDSZ egyetlen eslye Orbn Viktor megbuktatsra, ha puccsot szervez ellene, vagy felbrel valakit a bels prttsre. Taln ez fog trtnni. (2) A puccsot Orbn leveri, m ezltal nylt sznvallsra knyszerl. (3) Innentl Orbn Viktor lesz a nemzeti tbor termszetes vezetje.”
Sndor Andrs (1997. IX. 15.): "Mert a jelenlegi uralmr-kandidtusok mr mind meg vannak krnykezve; a prioritst szemltomst az nkielgtsnek, a szemlyes hatalmuknak adtk. Ez az Idahegy, Paris ezttal New York - az aranyalmval. A hrom istenn (ezttal lljon meg a menet, stb.) Orbn, Torgyn, Horn Gyula. k illegetik magukat. S a magyar np lete? A magyar np kvetkez vszzadai?! Tlgyessy csak azrt tpi izgatottan a hajt, ne-hogy az SZDSZ-t kicselez Horn kapja az aranyalmt. Orbn Viktor mr a miniszterelnksgre kszl s trckat osztogat. Torgyn elre iszik a medve brre. Ispyk elmennek fiatal demokratnak, ott biztosan 'leesik valami'. Katona Tams azon borong, be kr lenne, ha igazi riemberek nem jutnnak mandtumhoz. S a magyar np lete? A magyar np kvetkez vszzadai?!
Sndor Andrs (1997. VI. 1.): "Orbn Viktort a bilderbergi kerekasztalnl kijelltk szmunkra, s mr javban programoznak minket, hogy jvre t vlasszuk meg Antall s Horn utn harmadiknak, s azt higgyk, hogy ez a mi akaratunk. Mr megvan ennek a technikja. Rutinkrds ez. A baromfigyr leghorn-tykjai is mind azt hiszik, hogy a Teremt ketrecbe teremtette ket, automata etetvel. Nem mint-hogyha Orbn Viktor nem lenne esetleg szabad krlmnyek kztt is alkalmas erre a magas tisztsgre. Lehet, hogy alkalmas lenne, lehet, hogy nem. Vilgrt sem bntjuk t. Abban azrt mgis van nmi klnbsg, hogy egy nemzet a sajt letmkdse sorn termel-e ki a maga szmra egy kormnyft, vagy pedig valahol elrjk a szmra. m hogyha trtnetesen Kossuth Lajost (is) elrtk volna valahol kormnyz-elnknek, - minden bizonnyal nem lenne ott a kpe most a szobm faln. Vagyis ht a bunda ismeretben nem olyan auguri mvszet tudni, ki lesz a bajnok. A Pet megtette a ktelessgt, a Pet mehet. A Horn megtette a ktelessgt, a Horn mehet. Orbn Viktor! - Parancs! - Hozzm! - Parancs! - Jvre maga lesz a fbizalmi! - rtettem!"
|