Trtnelem : Magyarorszg jkori gazdasgtrtnete |
Magyarorszg jkori gazdasgtrtnete
2005.06.25. 12:13
Czike Lszl
Magyarorszg jkori gazdasgtrtnete
2000 ves paprusztekercsen!
A Nag Hammadiban tallt papirusztekercsek egyik plda- beszde, amelyet az Igazsg Tantjnak tulajdontanak.
A Mester – vlhetleg maga, Jzus - egyszer a kvetkez plda-beszdet mondta tantvnyainak:
„Egyszer egy ember nagyobb vagyont rklt egy tvoli orszgban. Flkerekedett ht, hogy tvegye az rksgt; - elhagyta a hzt, a fldjt, a szomszdait, s tra kelt. Amikor megrkezett a messzi orszgba s tvette az rksgt, azt gondolta: Minek is mennk n haza, hogy mindennap a fldemen fradozzam? Inkbb utazni fogok, s megltom, milyen letem lesz most, hogy vgre bvben vagyok a pnznek. Sokfel utazott, sokfle emberrel s szokssal megismerkedett, sok j szrakozssal tlttte az idt, ezrt gy rezte, hogy most kezdett csak igazn lni.
Egy v mltn hazautazott, s meslni kezdett a szomszdainak lmnyeirl; mindarrl, amit a vilgban ltott. Nmelyik szomszd hitetlenkedett; msok hittk is, nem is - volt olyan is, aki irigyelni kezdte.
- De j neked, hogy mindezt megengedheted magadnak! Nekem soha nem lesz ilyen szerencsm…
- Ugyan, ne bsulj, hiszen ha csak a pnz hinyzik, ht adok n neked klcsn. Menj, nzz krl te is a vilgban!
Adott is neki klcsn: egy aranytallrt. A szegny szomszd tra kelt, s jrta a vilgot, amg csak tartott a tallrbl; akkor hazatrt, s rmmel dolgozott megint csak a fldjn. Nem is gondolt mr a klcsnre, hiszen tudta, semmisg volt az a gazdag szomszdnak, - azt hitte, taln mr el is felejtkezett rla.
Hanem a gazdag szomszdnak csak egyre drgbb szrakozsok s utazsok jrtak a fejben, s amikor megszorult, eszbe jutott a klcsn. Ment a szegny szomszdhoz s visszakvetelte a pnzt. Hanem a szegnynek nem volt pnze, amit termelt, azzal magt s csaldjt tpllta, ruhzta, a flsleget csak vente egyszer adta el. Ftt is a feje ersen, mibl adja meg az aranytallrt. Kemnyen dolgozott ht, nagyobb fldet szntott fl abban az vben, s nem-sokra visszaadta a gazdag szomszdnak az aranytallrt. Hanem annak nem volt elg annyi, amennyit annak idejn klcsnadott. gy beszlt:
- Hiszen jkor hozod vissza, amit klcsnadtam, - kt v is eltelt azta! Ha egy v utn visszakapom, odaadom a pnzvltknak vagy a kereskedknek, s most mr ngy aranytallrom lenne. De hogy lsd, nem vagyok n rossz ember, rszletekben is fizetheted, vente kt tallrral megelgszem.
A szegny szomszd mg kemnyebben dolgozott, s kt v mlva gy szlt:
- t tallrt is kaptl mr tlem azrt az egyrt, most ht elgedett lehetsz.
Hanem a gazdag szomszd kzben rkapott a pnzklcsnzsre s szeretett volna mg tbb pnzhez jutni. gy beszlt ht:
- Nem addig van az, szomszd! Ha n idben visszakaptam volna tled a klcsnt s a kamatokat, megint megforgattam volna, s ma mr hsz tallrom lenne.
Elszomorodott erre a szegny szomszd:
- Ugyan kinek lenne ilyen sok pnze? Ha letem vgig dolgozom, akkor sem tudok ennyit fizetni neked.
- Egyet se bsulj, jszv vagyok, s nem kvnom, hogy egyszerre kifizesd. Add nekem a lovadat meg az ekdet, aztn fizess nekem vente hrom tallrt, gy j lesz!
- Ezt nem tehetem! - vlaszolta a szegny szomszd. - Mivel fogok akkor szntani?
- Lssad, milyen j bartod vagyok, klcsnadom neked a lovat s az ekt, vi egy tallrrt. Ezt a brleti djat majd a tbbivel egytt fizeted.
A szegny ember - mit tehetett volna mst - elfogadta az ajnlatot, dolgozott s fizetett vente amennyit csak tudott, minl elbb meg-szabaduljon az adssgtl.
Tz v telt el gy, s a gazdag szomszd megint kvetelte a pnzt, mert msoknak is adott klcsn s ltta, hogy egyre tbb pnzhez juthat gy, hogy a kisujjt sem kell mozdtania.
- Hallod-e, jcskn elmaradtl a brleti djjal! Most mr, ha jl szmolom, nyolcvan tallrral tartozol nekem.
- Ugyan mr, hogy is tartozhatnk neked nyolcvan tallrral, mikor annyit dolgoztam, hogy vente 5-6 tallrt fizettem neked, sszesen mr 64 tallrt kaptl tlem azrt az egyrt, amit valaha klcsn-adtl!
- Igen m, de ha n azt az vi 5-6 tallrt, amit te csak ksbb fizettl meg, mr elbb is megkaptam volna, bizony mr nyolcvan tallrom lenne.
- Nincsen a vilgon annyi pnze senkinek! - kesergett a szegny szomszd.
- Ne bsulj egy percig se, hiszen van mg neked hzad is, flded is, add nekem, cserbe elengedem az adssgod felt.
- Hogyan adhatnm neked a hzamat meg a fldemet, mibl fogok akkor meglni, s mibl fizetem a maradk adssgot?
- No, hiszen nem kell elhagynod egyiket sem, brelheted is tlem, s a brleti djat fizetheted rszletekben.
Mi mst tehetett a szegny szomszd, - elfogadta az egyezsget, s azon tl brlknt gazdlkodott a sajt fldjn, s vendgknt lakott a sajt hzban.
Hanem m az adssgt soha nem fizette vissza. jt nappall tve dolgozott, de a napot mg sem tudta megnyjtani. Magt s csaldjt szernyen elltta abbl, amit megtermelt, s a flsleget eladta a vsrban. Gondolta, nagyobb baja nem eshet, hiszen semmije nem volt mr, amit a gazdag szomszd elvehetett volna tle az adssg fejben. Hanem rosszul gondolkodott! A gazdag szomszd szrevette, hogy vi 6-7 tallrnl tbbre nem szmthat a szegny szomszdtl. Visszaemlkezett ht, mennyifle emberrel tallkozott az utazsai sorn; sok olyan nppel is, akik mr v-szzadok ta nagy nsgben ltek, mde szorgalmasak voltak, s kevssel is bertk. Flmondott ht a szegny szomszdnak, s a messzi orszgbl hozatott munksokat. A szegny szomszd pedig csaldostul vilgg ment, s taln mg ma is keresi, hogy melyik vidken tallhat fldet s hzat magnak.
Miutn a Mester – vlhetleg maga, Jzus - befejezte a pldzatot, a tantvnyok krdezskdni kezdtek:
Mit gondolsz, Mester, igazn j bartja volt a gazdag szomszd a szegnynek, ha a klcsnadott egy tallr fejben 64-et vett el tle, s mg mindig szmon tartott 80 tallr adssgot?
Egy msik tantvny gy szlt: Mit gondolsz, jl tette a szegny szomszd, hogy az adssg fejben tengedte a hzt s a fldjt is a gazdagnak?
A harmadik tantvny meg ezt krdezte: Mit gondolsz, Mester, mit is hozhat fel mentsgre a gazdag szomszd, amikor majd szmot kell vetnie az letvel?
A Mester gy vlaszolt:
Figyeljetek az idk jeleire, s tljtek meg magatok!”
Magyarorszg – a szegny szomszd – teljes kirablsa, eladstsa s vgs elveszejtse, hajlktalann s fldnfutv ttele az kori forgatknyv szerint zajlik, ttelesen pontrl-pontra.
Mestersges beruhzsi s fogyasztsi szksgletek keltse Az Isten ltal teremtett ember alapveten termszeti lny, ppen ezrt eredenden idegen tle a termszetes ltszksgleteket meg-halad, mestersgesen felkeltett fogyasztsi inger, illetve mnia. A luciferi rezsim egyik legfbb jellegzetessge, hogy igyekszik kilni az emberbl a termszetes istenhitet s minden lelki funkcit, hogy azutn a mestersgesen ltrehozott hinyrzetet (rt) manipullt, szksgtelen ptcselekvssel, kros fogyasztsi knyszerrel tltse be. Amint a fldfelsznt 1960 ta mind gyorsul temben lepi el a manyag-szemt, gy tett-tesz szert felnvekv egyeduralomra a majdnem fnysebessggel perdl, tmeg nlkli, pontszer semmi (az elektron).
Az emberi let minden terlett – a tudomnyt, a mvszetet, az ipari s mezgazdasgi termelst, a kereskedelmet, a pnzfolyam szablyozst, a gazdasg, az zleti s szellemi let szervezst s mkdtetst, az llami s helyi kzigazgatst; a teljes makro s mikro, humn s relis szfrt a projekttervezstl a technolgiai vezrlsen t a termkgyrtsig - a mikrochipek s a szmtgpek uraljk. Hasonlat: Amint tudjuk, az anyag legkisebb – kvzi mg „kzzelfoghat ptkocki” az atommag sszetevi (a pozitv tlts protonok s a semleges neutronok). A llek, az isteni lelknk legfontosabb funkcija – a SZERETET. m ellentte, a gyllet nem valami „negatv szeretet”, hanem a szeretet kpessgnek a teljes hinya. Az elektron esetben – csupn „filozfiai” skon - a tlts hinya a nyugalmi tmeg hinyt eredmnyezi. Vagyis: az anyag (az atommag) krl a nyugalmi tmeg nlkli, tltetlen (res) semmi kering. Teht az egsz emberi civilizcink – techniknk, technolgink – teljes irnytsa az elektronizls ltalnoss ttelvel a Stn, „az rdg szmtgpe” kezbe, hatalmba kerlt. Nem vletlen, hogy „mestersges szksgleteink” – bankszmla, bankkrtya, tele-vzi, mhold, UPC-Direct, mobiltelefon, ISDN-ASDL, Internet, komputerizlt automobil, rutazs, holdra-szlls, rhaj-rszonda, tmegkommunikci, elektronikus jsg-reklm, CD s DVD, kvadrofnia, Dolby-hangzs, tvvezrls, rakta-hrt raktarendszer, digitlis jtkok, Forma1, vonalkd, politikai marketing s kzvlemny-kutats, exit-poll - mind olyan manipullt lszksgletek, melyek nlkl ugyan egszen jl meglennnk egy Isten kpre s hasonlatossgra alkotott (emberi) vilgban, de melyek nlkl ebben az rdgi trsadalomban mgis kptelensg ltezni, mert az egsz ppen az rdg kvnalmainak val tkletes megfelelsre rendeztetett be.
Ha mg emlksznk r: George Bush s Ronald Reagan letre hvtk az rfegyverkezst – szntiszta elektronizlt technika s technolgia! -, amivel „az rdg Birodalma” a Szovjetni mr nem tudott lpst tartani, szocialista tborostul ssze-dlt. Azutn nem sokkal G. W. Bush maga lett a frdg…
Ezekkel a mestersges szksglet-keltsekkel adstottk el 1982-tl Magyarorszgot, hogy az egyetemes rszvnytulajdon rszv, s kicsemegzhet feltrt div vljk a farkastrvnyek alkotinak a szmra. Majd nektek is lesz mindenetek, ha belptek kznk…
A megvsrlshoz jszomszdi, barti klcsnk nyjtsa Lesz nektek mindenetek, ami neknk van. Ktezer kilowattos solti gigantikus rdilloms (hogy a vtelt ne zavarjk gazdag arabok), rtvkzl fldi lloms – ksbb meg zengi NATO-radarlloms -, magyar rhajs (Farkas Bertalan), nagy svszlessg mikro-hullm lncok, elektronikus honvdelem s mikrohullm st, turmix-gp, a levehet tets s NDK-tolajts, fritz meg gorenje, katonai terepjr Trabant helyett helybl elszll BMW, parabola, hyperbola, sztereo lemezjtsz s strandi tskamagn, diszk, st lgy drogok, meg minden egyb, - a mvirgtl az EU-tanziig…
A klcsnkhz teljesthetetlen kamatfelttelek rendelse Amint korbbi cikkemben – amelyik az n. „Drbik-egyenletrl” szlt – mr megrtam: 1973 s 1989 kztt Magyarorszg 1, azaz egy millird USD „valdi” klfldi hitelt vett fel, amelyet 11 millrd USD kamattal terhelten fizetett vissza, s mgpedig gy, hogy egyrszt hossz veken keresztl (igazbl 1982-tl, amely egyben az IMF-be trtnt belptetsnk ve is volt) csak az aktulis kamatok fizetse cljbl vett fel klcsnt, msrszt gy, hogy mindezek utn/alatt/kzben az adssg, minden trleszts ellenre, 1989-re 20 millird USD-re ntt. Ksbb ugyan jelentsen megjavultak a tovbbi klcsnk kamat-felttelei, st a mr felvett hitelek egy rszt is talaktottk vala-mivel kedvezbb kamatozsra, de az „adssg” megmaradt…
A lnyeg teht az, hogy egyfell tudatosan s tervszeren olyan – elssorban improduktv beruhzsi - szksgletek kielgtsre, s lnyegben ncl „modernizlsra” gerjesztettk fel a magyar nemzetgazdasgot, amelynek magas kamatterh finanszrozsra az eleve nem volt kpes. Az eladstsunk kifejezetten „a Nyugat” hts szndkval s a reform-kommunista pnzgyi-politikai elit korporatv egyttmkdsvel; feleltlenl s ntment rdekbl trtnt. A „Nyugat” kszsgesen s gtlstalanul megfinanszrozta a „szocialista” magyar llam tlkltekez haldoklsnak minden luxus-kiadst, mikzben drzslte a tenyert a pillanatra vrva, amikor majd 12-szeresen – vagy a privatizcival 100-szorosan! – hajtja be klcsnei kamatos kamattal feltuningolt „ellenrtkt”. Msfell mikor az adssgcsapda 1981-ben vgleg bekattant, arra kteleztk Magyarorszgot, lpjen be a Nemzetkzi Valutaalapba, hogy a kamatok fizetse rdekben felvehesse azokat a htrnyos vilgbanki klcsnket, melyek azutn rendkvl gyors, totlis s visszafordthatatlan eladsodst eredmnyeztk.
Fizetskptelensg bekvetkeztekor rendszervlts elrsa Szemenszedett hazugsg (volt) azt lltani, hogy a rendszervlts valamifle „ssznemzeti kezdemnyezsre” kezddtt vagy trtnt volna 1989-ben. A trsadalmi tulajdont csak egy „huszrvgssal” lehetett a nemzetkzi (st, nemzetek feletti) tke egyetemes rsz-vnytulajdonv tenni; - „rendszervltssal”, mintegy kettvgva a „gordiuszi csomt”, s gy rkre elvgva az nll nemzeti jv-teremts minden ms lehetsgt. Az n. „rendszervlts” csakis annak politikai elksztse volt, hogy a szupranacionlis bankok „vgre” benyjthassk a szmlt a korbbi, legalbb 12-szeresen visszafizetett hiteleik „ellenrtkre”, vagyis rvnyesthessk „jel-zlogjogukat” a teljes magyar nemzeti mkd tkre. A politikai elit - mint komprdor burzsozia - lelkes egyttmkdsvel, de a mindebbl akkor mit sem sejt s az eladsodsban teljesen vtlen magyar np elemi rdekeivel szemben.
Az adssgrt a trsadalmi tulajdon nknyes privatizlsa A nemzetkzi pnzoligarchia a rendszervlts utn knyrtelenl vgre is hajtotta terveit, rvnyestette akaratt. Pontosabban egy olyan, ltszlag nemzeti kormnyt juttatott hatalomra, amellyel j elre megegyezett a politikai vltozsok kzgazdasgi s pnzgyi „feltteleirl”, vagyis arrl, hogy mindenben az rdekeiket fogja kpviselni. Antall Jzsef termszetesen a szemlyben is garancit jelentett a vltozsok „nemzetkzisgre”.
A rendszervlts eltti utols pillanatban Nmeth Mikls, utols hivatalosan is kommunista miniszterelnk „hirtelen tallt” 20,5 millird USD kls adssgot. Ez nyilvnvalan csak fiktv sszeg lehetett, hiszen az 1 millird USD valdi klcsnt 17 v alatt 12-szeresen, mr visszafizettk. Mibl „keletkezett” mg 20? Ez egy nagy rejtly. Valsznleg kitalltk, csak, hogy legyen. Mi msrt? Azrt, hogy legyen mivel szemben rvnyesteni a bankok „jelzlogjogt”, s lavinaszeren megindtani a teljes mkd tke kampnyszer privatizcijt. s itt mindjrt tetten is rhet mg kt alapveten illegitim mozzanat. Az egyik, hogy semmilyen npszavazs vagy egyb legitim „frum” soha nem mondott le a magyar nemzet ssznpi trsadalmi tulajdonrl, m a rendszer-vlt (reform-kommunista) llam mgis egyetlen tollvons nlkl „llamostotta” azt, csakhogy legyen „jogalapja” a kampnyszer privatizcira. A msik, hogy a magyar llam semmilyen szerve –sem szban, sem rsban - soha nem szmolt el a magnosts pnzgyi eredmnyvel sem az orszggylsnek, sem kzvetlenl a npnek. A nemzeti mkd tkt tlag 10 %-os ron rustottk ki, s sem a „lerazsra”, sem a teljes-krsgre nincs semmilyen jzan magyarzat, klnsen annak fnyben, hogy az adssg15 v alatt mr 5-szrsre ntt, ami eladstsunk tovbb fokozst jelenti.
Ez a tny jl mutatja, hogy a globaliztorok nem csak a mkd tknkre plyztak – hdt tvgyuk kielgthetetlen -, tvolabbi terveik voltak/vannak, ami nvekv aggodalommal tlt el minket.
A termfld, a haza egyetemes rszvnytulajdonn rulsa Normlis esetben egy normlis np soha nem adja fel sei fldjt, – de ht Magyarorszg esete nem egy normlis eset, s gy tnik, a npe sem lehet normlis np, amennyiben hagyja, hogy az elitje ennyire kibabrljon vele. Orbn Viktor, elz magyar kormnyf az nis belps csatlakozsi trgyalsain 2002-ben alrta, hogy 7 v ksleltetssel ugyan, de 2009-tl mr klfldiek is vehetnek termfldet Magyarorszgon. Azt senkisem gondolhatja komolyan, hogy a magyar gazdk 7 v alatt gy „feltkstdnnek”, hogy a versenytrsaiv vljanak a klfldi befektetknek. St, ennek pp az ellenkezje igaz: a magyar gazdk az elmlt 3 vben nemhogy tkt gyjthetnnek, de gyorsulva haladnak a teljes csd fel.
Hol seink srjai domborulnak, a magyar haza - nemzetkzi, vilg-llami rszvnytulajdonn vlik. Mg hrom v, s ez tny lesz, el lehet kezdeni az elvndorlst valami lakatlan vidkre (van-e mg ilyen?), vagyis „jhet” az jabb honfoglals…
Az llam s a nemzetgazdasg utn a lakossg eladstsa Amikor nyilvnvalv vlt – 1995-1996. krl -, hogy az adssg kamatterhe elviselhetetlen mrtk, akkor a valsg elleplezsre szolgl ltudomnyos kategriaknt „a hivatalos pnzgyi krk” kidolgoztk a „nett adssg” fogalmt. Ezt gy kpeztk, hogy a brutt llamadssg sszegbl – amely utn az sszes kamatot fizetjk – sajtos logikval levontk a mindenkori valutatartalk sszegt, aminek egyrszt semmi kze nincs az adssghoz, ms-rszt tbbsgben szintn csak passzva termszet ttelekbl ll (Plenter Jnos kutatsai nyomn). Passzvbl passzvt levonni…
A nemzeti-banki deviza-monoplium feloldsa – msknt a forint-valuta konvertibiliss ttele (2000.) – utn mr nemcsak az MNB, de az sszes gazdlkod szervezet vehet fel klfldi hiteleket. gy a nemzetgazdasg eladsodsnak valsgos mrtke ettl kezdve nagyjbl ellenrizhetetlenn vlt. Ettl fogva, de klnsen 2002 ta a hivatalos tmegtjkoztats mintha csak elfeledkezett volna a korbbi dollr-adssgrl; a politikusok is kizrlagosan a bels forint-llamadssgrl beszlnek a 60 %-os GDP-arnyos nis (maastricht-i) elrs kapcsn, mintha a halmozott dollr-adssg teljes egszben a gazdasgi szervezetek hitelllomnya lenne. Az igazsg azonban az, hogy mindkt fajta adssg ltezik, egytt kb. 110 millird USD sszegben, amelynek a kamata vi 8-10 %.
Nhny klfldi bank az utbbi idben egyre „kvnatosabb” hitel-formkat knl a lakossg szmra, clja a polgrok eladstsa, s ez gyakorlatilag jelzlog a telkekre, laksokra, magnhzakra…
A drga munkaer kivltsra olcsbb klfldiek behvsa Ha mostanban bekapcsoljuk a rdit vagy televzit – mst sem hallunk (mg a vzcsapbl is ez folyik), minthogy az niban most a versenykpessgnket kell megjavtanunk. Standard szocialista szveg, hogy – miutn a minimlbrt felemeltk 56 ezer forintra! – pl. Szlovkia is azrt elztt meg bennnket az 1 fre jut klfldi tkebefektets sszege tekintetben, mert gymond’ nlunk drga a munkaer. (Mg Magyarorszgon az 1 fre jut GDP-teljestmny az EU-tlag 65 %-a, addig a munkabr mindssze 25 %-a.) Ezrt mg nlunk mkd multinacionlis cgek is az olcsbb klfldi (pl. romn, szlovk) munkaer foglalkoztatsra „knyszerlnek”, hogy versenykpessgket megrizzk.
Ha mindezek a tendencik tovbbra is folytatdnak, gy a magyar kisgazdk elvesztik fldjeiket, a termfld klfldiek kezbe kerl, a kisgazdk, kisvllalkozk, kispolgrok tnkremennek, a telek-s hztulajdonosok is hajlktalann vlnak, s a magyar brmunks nincstelen munkanlkliv vlik a sajt hazjban…
Figyeljetek az idk jeleire, s tljtek meg magatok!
Vc, 2005. jnius 24.
Czike Lszl
|